Ja pse ju nxihet lëkura rreth zonave intime, këto janë 5 produktet ‘shpëtimtare’

257
Errësimi i lëkurës në pjesën e brendshme të kofshëve është një problem shqetësues.
Si meshkujt ashtu dhe femrat mund të vuajnë nga ky problem por për fat të mirë mund të trajtohet. E rëndësishme është të kuptoni pse ju shkaktohet një gjë e tillë sepse dhe trajtimi është i ndryshëm sipas rasteve. 
Shkaqet e njollave të errëta në zonën e kofshëve
-Obeziteti
– Ekspozimi ndaj rrezeve
– Çrregullimi hormonal
– Njolla si pasojë e efekteve anësore të barnave
-Fërkim i lëkurës
-Gjenetika
– Sindromi i ovareve policistike
-Diabeti
Mënyrat natyrale për të zbehur pamjen e këtyre njollave
1.Vaji kokosit
Vaji kokosit do të veprojë si një hidratues dhe eksfoljant për lëkurën. Vitaminat e vajit të kokosit hidratojnë zonën e thatë të lëkurës dhe e pastrojnë atë nga lëkurat e vdekura dhe njëtrajtësuar pigmentin e lëkurës. 
2. Aloe Vera
Aplikimi i xhelit të aloe verës do të ndihmojë gjithashtu në reduktimin e inflamimit dhe lëkurës së errët në zonën e brendshme të kofshëve. 
3. Fërkimet
Fërkimi mund të errësojë gjithashtu kofshët e brendshme. Vishni pantallona të shkurtra *korse*dhe lyeni trupin me pudër për të shmangur sa më shumë fërkimin e lëkurës.
4. Tërshërë dhe kosPërzieni pak lëng limoni *nese nuk jeni të ndjeshëm ndaj acidit citrik, një lugë kos dhe një lugë tërshërë . Përziejeni mirë dhe masën që përftuar aplikojeni në lëkurën e errësuar për një orë. 
5. Qumësht, mjaltë dhe vaj bajameMiksoni 1 lugë gjelle mjaltë me një lugë gjelle vaj bajame dhe dy lugë mjaltë. Aplikojeni përzierjen në lëkurën e errët dhe lëreni për 15 minuta.