Ja pse ju nxihet lëkura rreth zonave intime, këto janë 5 produktet 'shpëtimtare'

Errësimi i lëkurës në pjesën e brendshme të kofshëve është një problem shqetësues.

Si meshkujt ashtu dhe femrat mund të vuajnë nga ky problem por për fat të mirë mund të trajtohet. E rëndësishme është të kuptoni pse ju shkaktohet një gjë e tillë sepse dhe trajtimi është i ndryshëm sipas rasteve. 

Shkaqet e njollave të errëta në zonën e kofshëve

-Obeziteti

- Ekspozimi ndaj rrezeve

- Çrregullimi hormonal

- Njolla si pasojë e efekteve anësore të barnave

-Fërkim i lëkurës

-Gjenetika

- Sindromi i ovareve policistike

-Diabeti

Mënyrat natyrale për të zbehur pamjen e këtyre njollave

1.Vaji kokosit

Vaji kokosit do të veprojë si një hidratues dhe eksfoljant për lëkurën. Vitaminat e vajit të kokosit hidratojnë zonën e thatë të lëkurës dhe e pastrojnë atë nga lëkurat e vdekura dhe njëtrajtësuar pigmentin e lëkurës. 

2. Aloe Vera

Aplikimi i xhelit të aloe verës do të ndihmojë gjithashtu në reduktimin e inflamimit dhe lëkurës së errët në zonën e brendshme të kofshëve. 

3. Fërkimet

Fërkimi mund të errësojë gjithashtu kofshët e brendshme. Vishni pantallona të shkurtra *korse*dhe lyeni trupin me pudër për të shmangur sa më shumë fërkimin e lëkurës.

4. Tërshërë dhe kosPërzieni pak lëng limoni *nese nuk jeni të ndjeshëm ndaj acidit citrik, një lugë kos dhe një lugë tërshërë . Përziejeni mirë dhe masën që përftuar aplikojeni në lëkurën e errësuar për një orë. 

5. Qumësht, mjaltë dhe vaj bajameMiksoni 1 lugë gjelle mjaltë me një lugë gjelle vaj bajame dhe dy lugë mjaltë. Aplikojeni përzierjen në lëkurën e errët dhe lëreni për 15 minuta.