Ja disa arsye përse femrat duhet të pijn birrë…

422

Studimet e fundit kanë treguar se birra ka shumë përfitime për shëndetin dhe bukurinë e grave.

Ja pse ajo nuk ishte një ide e keqe për të pirë një gotë birrë pas një dite të gjatë.

Së pari forcon kockat.

Gratë që pin dy birra në ditë kanë kocka më të forta se sa ato që i përkasin gjinisë më shumë tenderit të cilët nuk e gëzojnë këtë pije shpirt.

Ky është rezultat i një studimi të kolegjit kombëtar të naturopathic të mjekësisë nga shteti amerikan të oregon i cili u botua nëjekësisë natyrore journal.

E njëjta gjë është treguar se birra përmban sasi të konsiderueshme të silikonit biodegradable e cila është një nga elementet e rëndësishme të cilat janë ndërtuar me kocka njerëzore.

Birrën sot e pijm për shkak se ajo është e rekomanduar veçanërisht për gratë në menopauzë, e cila është e lidhur me hedh lëng i densitetit të kockave.

Lëkurë e zbukuron.

Birra është një burim i shkëlqyer i vitaminës Bkompleks i cili është përgjegjës për lëkurë të bukur ndihmon për të ruajtur tonin e muskujve dhe ju jep energji në të gjithë trupin.

Që nuk absorbohet nga ushqimore sasive të mjaftueshme të vitaminave të grupit ata duhet të kompensohen në mënyra të tjera.

Ka edhe një legjendë që mushkonjat jan shmangur nga njerëzit që kanë një sasi të balancuar të B kompleks në trup.

Ule njersitjen e trupit.

Studimet kanë treguar se birra e errët ka ushqim më shumë kalori se sa birrë të lehta.

Në 350 ml birrë të errët është më shumë se një gram i fije dietike e njëjta sasi e birrës së lehtë është më pak se 1 gram i fije dietike që garantojnë shëndetin ne sistemit të tretjes të zvogëlojë fryrjen dhe kapsllëkun.

Mbron zemren.

Nje pije e moderuar e birrë szvoglon kolesterolin e gjakut dhe kështu zvogëlon rrezikun e sulmit në zemër.

Një studim italian ka treguar se gratë që pijnë një birrë në ditë ishin 42 për qind më pak mundësi të zhvillimit të sëmundjeve kardiovaskulare se sa ata që nuk kanë pirë alkool.

Mbi të gjitha, pirja e moderuar e alkoolit mund të zvogëlojë mundësinë e gjetjes së diabetit tipit2.

Hidraton pas stërvitjes.

Harrojeni pijetë e energjisë por para stërvitjes pini një gotë birrë.

Hulumtuesit spanjolle nga universiteti i Granadës e kanë provuar se birrë ka një efekt më të mirë hydratues në trup se sa ujë i thjeshtë kur trupi arrin një temperaturë më të lartë siç është rasti për amatorë dhe atletët profesionistë.