E rrallë/ 12-vjeçari me gjatësi 2.3 metra, operacion në tru për ndalimin e rritjes

148
Gabriel Gomes është vetëm 12-vjeç dhe njihet si djali më i gjatë në botë. Ai arrin një gjatësi prej 2.3 metrash.
Sipas mjekëve 12-vjeçari vuan nga gigantizmi, një çrregullim serioz i shkaktuar nga një tumor i gjëndrrës së hipofizës, që do të thotë se trupi i tij prodhon shumë hormone rritjes.
Por së fundmi, sipas gazetës METRO ai do t’i nënshtohet një operacioni të rrezikshëm në tru për të ndaluar rritjen e mëtejshme.
“Më shqetëson shumë fakti që jam i gjatë, dua të jem normal,”-shpreht Gabriel. “Ndjej shumë dhimbje, këmbët më lodhin shumë. Ndonjëherë vuaj nga dhimbja e shpinës, e kam kurrizin me gungë.”