10 ushqimet që e nxjerrin nikotinën nga trupi

156
Nikotina është një kimikat në përbërjen e cigareve dhe shërben si një stimulant që mund të bllokojë funksionimin normal të qelizave nervore dhe muskulore. Ajo mund të rritë rrahjet e zemrës, presionin e gjakut, madje mund të shtojë rrezikun e goditjes nga infarkti. Në qoftë se je një duhanpirës dhe e ke të pamundur ta ndalosh, duhet të dish se disa ushqime shërbejne për ta nxjerrë nikotinën jashtë organizmit tuaj. Ja 10 prej tyre.
1-Boronica e kuqe
2-Brokoli
3-Fara gruri
4-Karrota
5-Lakër jeshile
6-Limoni
7- Portokalle
8-Shegë
9-Spinaq
10-Xhinxhër