Zgjedhja e presidentit, nis numërimi i votave

181
Kuvendi i Shqipërisë, i mbledhur në një seancë të jashtëzakonshme pasditen e kësaj të premteje, ka votuar për kandidaturën e Ilir Metës si presidentit të ri të Republikës.
Gjithësej kanë votuar 88 deputetë, ndërkohë që për zgjedhjen e kreut të shtetit në këtë raund të katërt nevojiten 71 vota pro.
Për kandidaturën e Metës kishin hedhur firmat 23 deputetë, 17 nga LSI dhe 6 të tjerët nga PDIU. 
Mbrëmjen e djeshme, Kryesia e Partisë Socialiste mbështeti unanimisht figurën e kreut të Kuvendit për të kandiduar për postin e kreut të shtetit.