Washington Post: Nuk ja harojnë Ramës çfarë ka thënë për Trump

413

83 gjëra jo shumë-lajkatare që kanë thënë zyrtarët e huaj për Trump

Fyerjet ndërkombëtare janë bërë diplomaci gjatë epokës Trump. Por nuk janë vetëm “gjëmbat” që presidenti amerikan hedh jashtë që ia vlen të përmenden, por janë edhe ato që tërheq ai.

Që në ditët e para të shpalljes së kandidimit të tij presidencial, kur pak kush priste të zgjidhej, Trump ka qenë një magnet për kritikë nga zyrtarë të huaj. Që kur ai fitoi zgjedhjet në nëntor 2016, ritmi u ngadalësua – ose të paktën, kritikët e tij janë më të matur në degradimin e tyre. Por ndërsa Trump mund të ketë një reputacion si një njeri i hekurt, ka shenja që kritika i ngjitet atij.

Gjatë seancave të fajësimit, aleatët e presidentit kanë treguar kritikimin ndaj Trump nga zyrtarët ukrainas si dëshmi që ai komb komplotonte kundër tij. “Ukraina më urrente”, tha Trump për Fox News muajin e kaluar. Presidenti i Sh.B.A. ndërpreu një udhëtim në Londër këtë javë pasi ai kapi një video, e cila u shfaq për të treguar një grup udhëheqësish botërorë nga vendet aleate të SHBA duke tallur atë.

Më poshtë, sipas rendit alfabetik të përafërt, janë një numër i gjërave jo të paqarta që liderët dhe zyrtarët e huaj kanë thënë për Trump, një azhornim i një artikulli të botuar më parë.

1. “[Retorika antislamike e] Donald Trump dhe të tjerëve në Evropë janë me të vërtetë turpi i civilizimit tonë.” Kryeministri shqiptar Edi Rama në Prill 2016.

2. “[Trump nuk ka] aspak lidhje me aleancat.” Ish ambasadori Australian në Shtetet e Bashkuara Kim Beazley në Prill 2016.

3. “Një politikan i rrezikshëm .” Ministri i Brendshëm ukrainas Arsen Avakov në një postim në Facebook, i fshirë më vonë, në qershor 2016.

4. “Një fatkeqësi për lidhjet E.U.- U.S.” Një i moshuar pa emër Europian zyrtare për një letër Trump në Prill 2016.

5. “Shumë njerëz në Meksikë dhe Amerikën Latine janë të shqetësuar për këtë. Nuk është vetëm thelbi i asaj që thotë Trump, por është stili. Është një stil i njohur dhe shqetësues për ne. ”Ish Ministri i Jashtëm Meksikan Jorge Castañeda në Mars 2016.

6. “Shumë nga ato që thotë Donald Trump bëjnë për ne një botë më të paqëndrueshme.” Kryeministri Norvegjez Erna Solberg në qershor 2016.

7. “Një person që mendon vetëm për ku mund të ndërtojnë mure – dhe jo duke ndërtuar ura, nuk është i krishterë.” Papa Françesku në shkurt 2016.

8. “Një politikan i suksesshëm nuk do të bënte një deklaratë të tillë, pasi ka miliona muslimanë që jetojnë në SH.B.A.” Presidenti turk Rexhep Tajip Erdogan për ndalimin e propozuar të Trumpit për ardhjen e myslimanëve në dhjetor 2015.

9. “Një kandidat presidencial plotësisht i braktisur.” Presidenti Argjentinas Mauricio Macri tha për Trump privatisht para se të zgjidhej, sipas shtypit argjentinas.

10. “Të prekur nga prapambetja mendore.” Presidenti iranian Hassan Rouhani duke përshkruar Shtëpinë e Bardhë në Qershor 2019.

11. “Për sa kohë që kemi para, ne mund ta blejmë atë.” Një vetëvrasës politik pa emër në Pekin në nëntor 2019.

12. “Ndarëse, jo e dobishme dhe thjesht e gabuar.” Kryeministri britanik David Cameron mbi ndalimin e propozuar të udhëtimit mysliman të Trump në Dhjetor 2015.

13. “Vërejtjet e Donald Trump janë krejtësisht absurde dhe joligjore”. Ri Jong Ryul, zv / drejtor i përgjithshëm i Institutit të Studimeve Ndërkombëtare në Korenë e Veriut, pasi Trump sugjeroi që Japonia dhe Koreja e Jugut të armatosen veten me armë bërthamore në prill 2016.

14. “Ekstremisht e trishtuar”. Presidenti Liberian Ellen Johnson Sirleaf në BBC pasi Trump fitoi në Nëntor 2016.

15. “Për jetën time, unë nuk mund të besoj se një vend si Shtetet e Bashkuara mund të përballojë të ketë dikë si President që thotë thjesht, Këta njerëz nuk do të lejohet të vijnë në Shtetet e Bashkuara ‘. “Princi Saudit Turki al-Faisal, një ish ambasador në Shtetet e Bashkuara, mbi ndalimin e propozuar të myslimanëve të Trump në maj 2016.

16.” Duke pasur parasysh pozicionet e tij, ne madje duam të kemi ndonjë lidhje me këtë djalë? ” Një ambasador evropian pa emër në Mars 2016.

17. “Ai ndryshon mendime ashtu si të tjerët ndryshojnë të brendshme”. Ministri i Jashtëm danez Kristian Jensen në Mars 2016.

18. “Ai ka një botëkuptim të prapambetur. … Në përmbledhje, jo vetëm për Brazilin por për zgjedhjen e tërë botës Trump do të ishte një katastrofë.” Ish presidenti i Brazilit Fernando Henrique Cardoso në Prill 2016.

19. “Ai është një simpatizant racist dhe nazist”. Deputeti britanik David Lammy në një cicërimë nga Shtatori 2017.

20. “Ai është një grabitqar seksual, ai është racist dhe kemi të drejtë ta themi këtë.” Emily Thornberry, ministre e jashtme hije për Partinë e Punës në Britani, në qershor 2019.

21. “Ai nuk është i parashikueshëm dhe kjo paparashikueshmëri është një rrezik. Dhe për këtë arsye nuk është në interes të përbashkët, as në interes të perëndimit, që ne kemi Presidentin Donald Trump.” Elmar Brok, eurodeputetja gjermane dhe kryetari i Komitetit të Punëve të Jashtme të Parlamentit Evropian, në prill 2016.

22. “Ai është shumë i mirë për të bërë fjalime, por si një politikan dhe një udhëheqës botëror? Jo, nuk mendoj se është ide shumë e mirë . ” Jimmie Akesson, drejtuese e ekstremit të djathtë Demokratët e Suedisë, në dhjetor 2015.

23. “Ai do të jepte një kontribut të rëndësishëm për ndjenjat anti-amerikane në të gjithë botën.” Diplomat i Amerikës Latine pa emër në Prill 2016.

24. “Ai nuk është gjë tjetër veç racist”. John Dramani Mahama, ish presidenti i Gana, në Janar 2018.

25. “Diskursi i tij është aq memec, aq themelor.” Presidenti i Ekuadoras, Rafael Correa, në Mars 2016.

26. “Tepricat e tij ju bëjnë të dëshironi të tërhiqeni.” Presidenti Francez François Hollande në Gusht 2016.

27. “Historia na tregon se vetëm dy presidentë kanë pasur një vizitë shtetërore. Presidenti Trump nuk është në të njëjtën klasë si ata të dy.” Kryetari i Londrës Sadiq Khan në vizitën shtetërore të Trump në Britani, duke folur në maj të vitit 2019. (Presidentët George W. Bush dhe Barack Obama janë dy presidentët që ai i referohet.)

28. “Unë mund të shpresoj vetëm se te fushata zgjedhore në SH.B.A. nuk mungon perceptimi i realitetit “. Ministri i Jashtëm i Gjermanisë Frank-Walter Steinmeier mbi përdorimin e Trumpit të sloganit “Amerika e parë” në Prill 2016.

29. “Unë e konsideroj Donald Trump një njeri që investon shumë në një politikë frike.” Kryeministri italian Matteo Renzi në Prill 2016….vijon