TIRANA/ Lufta për 34 mandate, ja përplasja “VIP” në qarkun më të madh

191
Ndryshe nga zgjedhjet e 2009 dhe 2013, qarku i Tiranës, më i madhi në vend nuk do të ketë më 32 mandate, por 34. Kjo për shkak të rritjes së numrit të popullsisë në dy vitet e fundit.
Në këtë qark në vitin 2009, e majta dhe e djathta ndanë nga 16 mandate, ku PS e PD morën nga 15, 1 e mori LSI dhe 1 PR.
Ndërsa në 2013 e majta PS- LSI mori 19 mandate, ndërsa koalicioni i djathtë 13. PS nga ana e saj mori 16 mandate, LSI, 3, PD 11, PDIU 1 dhe PR 1.
Në këto zgjedhje lista e PD-së kryesohet nga Lulzim Basha, ajo e PS nga Elona Gjebrea ndërsa e LSI nga Klajda Gjosha.
Në Tiranë kandidojnë edhe “VIP”-a të tjerë të politikës si Ben Blushi dhe Gazmend Oketa, por edhe Bilal Kola e Gjergj Bojaxhi.

Kandidatët e LSI
Klajda Gjosha
Kejdi Mehmetaj
Floida Kërpaçi
Endrit Braimllari
Luan Rama
Klevi Pojana
Ardit Çela
Eriona Bixha
Ylli Shehu
Edmond Rrushi

Kandidatët PS
Elona Gjebrea
Besnik Baraj
Olta Xhaçka
Blerina Gjylameti
Pandeli Majko
Saimir Tahiri
Vasilika Hysi
Ervin Bushati
Ogerta Manastirliu
Fatmir Xhafaj
Rakip Suli
Arben Ahmetaj
Xhemal Qefalia
Sadri Abazi
Ulsi Manja
Klotilda Bushka
Sadi Vorpsi
Arben Pellumbi
Spartak Braho
Eljo Hysko

Kandidati i “Sfida për Shqipërinë”
Gjergj Bojaxhi

Kandidatët e PD
Lulzim Basha
Orjola Pampuri
Rudina Hajdari
Grida Shqima
Albana Vokshi
Jorida Tabaku
Sali Berisha
Halim Kosova
Gent Strazimiri
Fatmir Mediu
Dashamir Shehi
Gerti Bogdani
Fuad Haxhiymeri
Blendi Sulaj
Flamur Hoxha
Fatbardh Plaku
Dorjan Teliti
Besnik Fucia
Shkelqim Hoxha
Ahmet Prenci

Kandidati i Fryma e Re Demokratike
Gazmend Oketa

Kandidati i Partia Demokracia Sociale
Paskal Milo
Kandidatët e PDIU
Shpëtim Idrizi
Mesila Doda
Marinelo Rami

Kandidati i Partia Aleanca Popullore
Bilal Kola

Kandidatët e Lista e Barabartë
Ben Blushi
Mimoza Hafizi
Kandidati i PSD
Skender Gjinushi