Petrit Vasili: 10 pyetje Edi Ramës për krimin ndaj financave publike!!

110

Nënkryetari i LSI, Petrit Vasili, në një reagim në Facebook i ka drejtuar kryeministrit Edi Rama 10 pyetje publike lidhur me vendimin e Gjykatës së Arbitrazhit, e cila dënoi shtetin shqiptar me rreth 140 milionë euro për padinë e biznesmenit italian, Francesco Becchetti.

Postimi i plotë i Petrit Vasilit në Facebook:

10 pyetje Edi Rames per krimin ndaj financave publike!!

Shqiperia eshte denuar te paguaje 140 milione euro bisnesmenit Becchetti per shkak te veprimeve te paligjshme, arrogante dhe arbitrare te Edi Rames dhe qeverise.

Jane 10 pyetje pergjigja e te cilave eshte detyrim i pakapercyeshem per te gjithe shqiptaret.

1.Perse nuk e ben publik qeveria vendimin?

2.Kush do ta paguaje kete shume marramendese?

3.Cilat jane veprimet antiligjore te qeverise,te cilet cuan ne kete vendim shume te rende.

4.Cila eshte pergjegjesia e Edi Rames ne kete çeshtje?

5.Cilat jane pergjegjesit e ekzekutivit individualisht ministra,drejtore qe lidhen me kete çeshtje?

6.Cilat jane pergjegjesite e prokurorise ne kete proces?

7.Çfare procesesh arbitrazhi te tjera jane duke u zhvilluar kunder qeverise dhe sa shkon vlera e tyre?

8.Perse nuk u mor asnje mase pas alarmit te dhene nga ministri i drejtesise ne letren derguar kryeministrit ne prill te vitit 2017?

9.Interesat e kujt jane favorizuar nga prishja e njeanshme e kontratave ku shteti rrezikon te humbase edhe qindra milion euro te tjera.

10.Perse prokuroria shqiptare nuk ka filluar ende ceshtjen penale ndaj Edi Rames dhe qeverise per shperdorim te detyres,qe me veprimet dhe me mosveprimet e tyre kane sjelle pasojen e demeve kolosale ndaj financave publike.

Pergjigjet e ketyre pyetjeve jane te pakapercyeshme per kete situate kritike dhe per rrezikun madhor te ekulibrave ekonomike te vendit si prove e administrimit kriminal shteteror,qe po i behet shtetit nga pushteti.