PD, Alibeaj: Rama dhe Tahiri mbrojtën kokat e 21 tonëve me kanabis në Vlorë

116

Gazeta Telegraf/


Deklaratë e kreut të Departamentit të Rendit dhe
Sigurisë, Alibeaj

 

Cdo
javë ndodh një ngjarje, një skandal që hedh poshtë propagandën e Edi Ramës për
rendin, për shtetin që ai thotë se po bën. Cdo javë ka një ngjarje që dëshmon
inkriminimin e tij e të ministrit të brendshëm dhe lidhjet që kanë me trafikun
e me bandat.

Aksioni
i kapjes së 21 tonë kanabis në Vlorë është një prej këtyre rasteve. Rama e
Tahiri jo vetëm i bënë rezistencë prokurorisë për të mbrojtur deri në fund
sasinë e madhe të drogës, por ia dolën të shpëtojnë kokat e këtij trafiku, duke
nxjerrë në kërkim vetëm një agjent.

Sipas
të dhënave te sigurta ky rrjet i organizuar komadohej pikërisht nga drejtori i
Policisë së Vlorës, Jaert Cela, përmes shefit të postës së Selenicës, Enkeleid
Greku, kunatit të këtij të fundit që administron skafet në Vlorë, Dhimitraq
Janku, dhe shefit të krimit të organizuar në Vlorë, Gjergj Kohila.

Gjurmët
e Ramës dhe Tahirit, dhe urdhërat e tyre janë kudo ku mbrohet droga e krimi. U
fsheh vrasja e 3 ditëve më parë në Shëngjergj. Një ekzekutim mafioz për hesapet
e drogës, i 8-ti në muajt e fundit. Po kur ekzekutimet ndodhin për parcelat me
Kanabis, ato nuk raportohen ose paraqiten si vetvrasje.

Edi
Rama dhe Saimir Tahiri janë armiqte e policise, tradhëtaret e burrave dhe grave
në uniformë. Ata kanë krijuar paligjshmërinë më të madhe në vend, duke
pesëfishuar parcelat me hashash që i menaxhojnë me kupolën e tyre të
inkriminuar në Polici.

Kjo
është e vërteta e drogës dhe e krimit që nuk fshihet dot nga sallat me regji
qendrore.

Rendi,
policia, shteti do të jenë më mirë pa Edi Ramën.