“Koncesionin e Portit të Karpenit e kanë qoftëlargu Edvin, Olsi Rama dhe supermafiozi Besnik Sula”

178
Ish-kryeministri Sali Berisha vijon të vijon të sulmojë rivalin e tij më të madh, kryeministrin Edi Rama. Berisha publikon një tjetër mesazh të qytetarit dixhital, që godet Edin dhe vëllanë e tij, Olsi Ramën. Sipas demokratit, kryeministri fshihet pas koncesionit të Portit të Karpenit me 1700 ha tokë.
Ja çfarë shkruan Berisha në Fb:
Qytetari dixhital informon se:
– Prapa koncesionit te Portit te Karpenit me 1700 ha toke eshte Edivin Shullazi, Osi Rama dhe supermafiozi Besnik Sula.
-Per te vjedhur 1700 hektare toke, narkotrafikanti Sula, Edvin dhe Olsi Rama u thone fshatareve se tokat shteterore te rrethuara, qe jane prone shteterore dhe iu perkisnin ndermarrjeve te peshkimit dhe Kripores, jane te familjareve te Berishes, i kane rrethuar ata ndaj dhe po jua marrim atyre! sb
“Zoti Berisha.!
Prej pak javesh po flitet shume per nje projekt te madh por shume te dyshimte ne mungese totale te teansparences…per ndertimin e nje porti gjigant ne zonen tone qe do na shpetokeka nga fukaralleku te gjitheve….!
Ne jemi ne pergjithesi banore te kesaj zone mbi 200 familje kosovare te ardhur ng kosova…ne turqi dhe me ndihmen e qeverise se zogut ne erdhem ne kete zone qe ateher ishte kenete ku na u dha toke e shrepi…!
Ne vitet 1930…!
Deri ne vitin 91…ne kemi vuajtur e jemi pare si te huaj aq sa na therrisnin si lagja e serbeve…edhe pse quhej lagja e karpen emigrant…!
Pas 91 cdo gje ka ndryshuar dhe eshte ndertuar e punuar..!
Ne kete zone eshte rrethuar me tel nje siperfaqe e madhe toke qe dikur i perkiste dy ndermarjeve asaj te Peshkimit dhe asaj te kripores…afersisht nja 1500 ha toke fushe ngjitur me detin dhe fshatin tone…!
Ne kete zone te rrethuar me tel nuk mund te futen banoret….me kollaj e thten kufirin me geeqine se sa te futesh aty.
Ata kan nje legjende qe qarkullon neper njerez se kjo toke i perket femijeve te tu…gje qe une nuk e besoj dhe ne biseda me njerzit e bej kete debat dhe kam qen kembengules…!
Por legjendat e thurura me mjeshteri shpesh per ca kohe zen vend…!
I shtyre nga kureshtja kam bere perpjekjet e mia dhe dicka kam nxjerr ne siperfaqe…!
Ketu jane disa roje banore te zones qe ruajne teritoein dhe kullosin ne to bagetite e tyre…!.Ne nje komunimim me njerin prej tyre…konstatova se keta paguhen rregullisht nga nje njeri qe eshte afee qoftelargut Edvin Rama..!
Ky eshte Besniku i Tajvanit….Suka si e ka mbiemrin…!
Pra Koncesionin e kane se bashku Suka, qoftelargu Edvin Rama dhe Olsi Rama!
Ketu po kryhen edhe teansaksione duke u shitur e tjetersuar toka qe kurre nuk kan patur pronar por kan qen shtet…!
Zoti Berisha ne besojme shume te ju dhe PD….qe kjo afer gjigande qe do te peishe te ardhmen tone dhe te femijeve tane…do te denancohet e bllokohet nga ju e PD….!
Ne peitje te reagimit te PD dhe tuajit….ne do te bejme cmos qe ta pengojme kete vjedhje e afere…!”