Ja 140 deputetët e Kuvendit të ri të Shqipërisë

4509

Numërimi i votave të zgjedhjeve të 23 Qershorit mbaron në kohë rekord, duke krahasuar me zgjedhjet e deritanishme

Kur janë numëruar 99.27 % e votave, Zgjedhësit e Regjistruar janë 3.271.885 Numri i zgjedhësve që kanë votuar, ose numri i fletëve të votimit të gjetura në kutitë e votimit  është 1.736.765. Numri i fletëve të votimit të papërdorura  janë 1.417.214. Numri i fletëve të votimit të dëmtuara  është 7.970. Numri i fletëve të votimit të pavlefshme  është 24.066. Numri i fletëve të votimit të vlefshme është  1.712.781 Pjesëmarrja në votime në qendrat e votimit arriti 53,50%. Rezultati përfundimtar për Qarkun e Lezhës do të jepet sot nga KQZ-ja.

 

Votat e marra nga koalicionet në 12 qarqe

 Korça  ASHE ka marrë 88844 vota, APMI 56706, FRD 1409, AK 268.

Elbasan,  APMI 68328, FRD 2255, AK 895 vota.

Kukës ASHE ka marrë 18502 vota, APMI 27770, FRD 300

Fier ASHE 126626 vota, APMI 65702 vota, kurse 6162 vota kanë shkuar në adresë të kandidatit të pavarur, Dritan Prifti. FRD 2977 vota, AK 540 vota.

Lezhë ASHE 38737, APMI 36754, FRD 903 vota, AK 276.

BeratASHE 67627 vota, APMI 23024 , FRD 573 vota, AK 283.

Elbasan,ASHE 102012, APMI 68328, FRD 2255, AK 895 vota.

DibërASHE 36964 vota, APMI 35005, FRD 2322 vota, AK 247.

DurrësASHE 75398, APMI 66013, FRD 4366, AK 834 vota.

GjirokastërASHE ka marrë 40586, APMI 18039, FRD 347 vota, AK 205.

ShkodërASHE ka marrë 64518, APMI 54551, FRD 2411 vota, AK 519.

Vlorë ASHE ka marrë 77689 vota, APMI 37790 vota. Kandidati i pavarur Arben Malaj ka marrë 3047, 1190 vota FRD, AK 862.

 

SHPERNDARJA E MANDATEVE
Qarku Dibër -ASHE 3, APMI 3 (PS 2, LSI 1, PD 3)

Qarku Korçë-ASHE 7, APMI 5 (PS 6, LSI 1, PD 5)

Qarku Kukës-ASHE 2, APMI 2 (PS 1, LSI 1, PD 2)

Qarku Shkodër -ASHE 6, APMI 5 (PD 5 mandate, PS 4 mandate, LSI 1, PKD 1)

Qarku Lezhë -ASHE 4, APMI 3 (PS 3, LSI 1, PD 3)

Qarku Durrës -ASHE 7, APMI 6 (PS 6, LSI 1, PD 5, PR 1)

Qarku Tiranë -ASHE 19, APMI 13 (PS 16, PD 11, LSI 3, PDIU 1, PR 1)

Qarku Elbasan -ASHE 8, APMI 6 ( PS 6, LSI 1, PD 4, PDIU 1, PR 1)

Qarku Fier-ASHE 11, APMI 5 (PS 9, LSI 2, PD 4, PDIU 1)

Qarku Berat -ASHE 6, APMI 2 (PS 4, LSI 2, PD 2)

Qarku Gjirokastër -ASHE 4, APMI 1 ( PS 3, LSI 1, PD 1)

Qarku Vlorë-ASHE 8 ( 6 PS, 1 PBDNJ dhe 1 LSI) APMI 4 ( 3 mandate PD dhe 1 PDIU)

Ja deputetët e rinj në Kuvend

Nga 140 deputetë, 59 janë të rinj, mes të cilëve Edi Rama

Qarku  Shkodër

Mimoza Hafizin e Sahit Fishtën, PS

Helidon Bushatin e Voltana Ademin PD

Agron ÇelënLSI

Mark Frroku  Partinë Kristian Demokrate shqiptare.

Qarkun Lezhë

Arben Ndoka PS

Monika KryemadhiLSI

Albina Deda PD

Gentian Bejko, Artur Bushi PS

Oerd Bylykbashi, PD

Agron Duka PR

Qarku Tiranë

Parid Cara, Pjerin Ndreu, Rakip Suli, Milena Harito, Lindita Nikolla PS

Klajda GjoshaLSI

Halim Kosova, Jorida Tabaku, Këltis Kruja,PD

Ylli Shehu PR

Tahir Muhedini PDIU

Qarku Kukës

Vexhi Muçmata PS

Alban Zeneli,PD

Qarku Dibër

Shkëlqim Cani,Ulsi Manja, PS

Përparim Spahiu,LSI

Roland Keta, PD

Qarku Elbasan

Evis Kushi, Alfred Peza PS

Edmond Haxhinasto e Bujar Kllogjri,LSI

Eduard Selami PD

Luan Duzha  PR

Aqif Rakipi  PDIU

Qarkun e Berat

Eduard Bejko, Selfo KapllaniLSI

Astrit Veliaj PD

Qarku  Korçë

Ilirian Pendavinji, Ilir Xhakolli, Ylli Ziëishti PS

Piro Kapurani,LSI

Eleina Qirici PD

Qarku Fier

Majlinda Bufi, Ilirian Celibashi PS

Petrit Vasili, Robert BitriLSI

Kozma Dashi PD

Omer Mamo PDIU

Qarku Vlorë

Edi Rama, Koço Kokëdhima e Andrea Marto, PS

Shkëlqim SelamiLSI

Liljana Elmazi e Arben Ristani PD

Qarku i Gjirokastrës

Erion Veliaj, Anastas Angjeli PS

Ja kush janë deputetët e ardhshëm në Kuvend

 Deputetët e ardhshëm të Kuvendit shqiptarë tashmë janë përcaktuar.

 Partia Socialiste rezulton të ketë 66 deputetë, Lëvizja Socialiste për Integrim 17 dhe Partia Demokratike 48.

 Gjithashtu edhe partitë e vogla kanë mundur të sigurojnë nga një mandate.

Ja cilët do të jenë deputetët e ardhshëm të Kuvendit:

Qarku Tiranë

Aleanca për Shqipërinë Europiane

 

PS-ja

Pandeli Sotir Majko

Saimir Bashkim Tahiri

Vasilika Llambi Hysi

Ditmir Sulejman Bushati

Fatmir Sezai Xhafaj

Lindita Llesh Nikolla

Besnik Mitat Baraj

Xhemal Myslim Qefalia

Sadri Ismail Abazi

Parid Nezmi Cara

Spartak Ibrahim Braho

Artan Ilia Gaëi

Pjerin Zef Ndreu

Rakip Bajram Suli

Milena Fatos Harito

Dashamir Myslym Peza?

LËVIZJA SOCIALISTE PËR INTEGRIM

Ilir Rexhep Metaj

Klajda Theothoraq Gjosha

Luan Mersin Rama

 

 

 

Qarku Lezhë

Mimi Pjetër Kodheli

Armando Ndue Prenga

Arben Ndue Ndoka

LSI

 Monika Kryemadhi

 

 

 

 

Qarku Berat

Fidel Bahri Ylli

Ermonela Koço Valikaj (Felaj)

Eduard Pajtim Shalsi

Eduard Laver Bejko

LSI

Nasip Qani Naço

Gledjon Tomor Rehovica

 

Qarku Shkodër

Mimoza Qazim Hafizi

Tom Gjekë Doshi

Paulin Nikollë Sterkaj

Namik Skënder Kopliku

LSI

Agro Çela

PKDSH

Mark Preng Frroku

 

Qarku Durrës

Blendi Pullumb Klosi

Klodiana Fatmir Spahiu

Ilir Hamid Beqaj

Namik Hamza Hamza Dokle

Gentian Kastriot Bejko

Artur Xhek Bushi

LSI

Lefter Koka

Qarku Kukës

Vexhi Muçmata

Qarku Dibër

Shkëlqim Islam Cani

Ulsi Qerim Manja

LSI

Përparim Islam Spahiu

Qarku Elbasan

Ben Kristaq Blushi

Damian Lekë Gjiknuri

Evis Kolë Kushi

Alfred Besim Peza

Taulant Kasem Balla

Musa Rexhep Ulqini

LSI

Edmond Haxhinasto

Qarku Korçë

Bashkim Muhamet Fino

Arta Agim Dade

Olta Anxhelo Xhaçka

Ilirian Anesti Pendavinji

Ilir Telha Xhakolli

Ylli Mihallaq Petraj (Ziçishti)

LSI

Piro Leonidha Kapurani

Qarku Fier

Gramoz Kaso Ruçi

Erion Mirdash Braçe

Eglantina Muharrem Gjermeni

Ilirjan Hyda Celibashi

Armando Nikolla Subashi

Arben Kristaq Çuko

Piro Dano Lutaj

Majlinda Daut Bufi

Ervin Agim Koçi

LSI

Petrit Kozma Vasili

Robert Thoma Bitri

Qarku Gjirokastër

Arben Nevruz Ahmetaj

Erion Luan Veliaj

Anastas Angjeli

LSI

Vangjel Tavo

Qarku Vlorë

Edi Kristaq Rama

Valentina Abedin Leskaj

Koëo Theodhori Kokëdhima

Luiza Mihal Xhuvani

Fatmir Avni Toçi

Andrea Theofan Marto

LSI

Shkëlqim Bashkim Selami

9. Apostol Miho Goci ?

12. Bujar Sabri Kllogjri

Qarku i Tiranës

Aleanca për Punësim, Mirëqenie dhe Integrim

PARTIA DEMOKRATIKE

Sali Ram Berisha

Myqerem Ramazan Tafaj

Majlinda Enver Bregu

Halim Mesut Kosova

Florion Prokop Mima

Gerti Jusuf Bogdani

Dashamir Hamit Shehi

Jorida Hasan Tabaku

Edi Tonin Paloka

Keltis Kujtim Kruja

Kastriot Selman Islami

       PDIU

Tahir Muhedini

PR

Ylli Shehu

Qarku Lezhë

Aldo Tonin Bumçi

Gjovalin Pjetër Kadeli

Albina Preng Deda

Qarku Berat

Genc Stefanaq Pollo

Astrit Ferrik Veliaj

Qarku Shkodër

Jozefina Filip Topalli

Helidon Skënder Bushati

Voltana Vehbi Ademi

Nard Lazer Ndoka

Qarku Durrës

Eduard Ismail Halimi

Igli Latif Cara

Albana Sadik Vokshi

Gent Hysen Strazimiri

Oerd Eqerem Bylykbashi

Osman Nazmi Metalla

PR

Agron Duka

Qarku Kukës

Flamur Dalif Noka

Besnik Xhaferr Dusha

Qarku Dibër

Sherefedin Hamit Shehu

Bedri Selman Hoxha

Roland Hazis Keta

Qarku Elbasan

Arben Fahri Imami

Eduard Aqif Selami

Ardian Zenel Turku

Luçiano Dhimitër Boçi

PDIU

Aqif Kahraman Rakipi

PR

Luan Duzha

Qarku Korçë

Ridvan Vait Bode

Eleina Theodhoraq Qirici

Edmond Shyqyri Spaho

Fatmir Ali Mehdiu

Gjergji Stefan Papa

Qarku Fier

Sokol Vangjel Olldashi

Mesila Fatmir Doda

Kozma Vangjel Dashi

Shpëtim Hysni Idrizi

PDIU

Omer Barjam Mamo

Qarku Gjirokastër

Genc Pëllumb Ruli

Qarku Vlorë

Astrit Hiqmet Patozi

Arben Petro Ristani

Liljana Abedin Elmazi

PDIU

Dashamir Mehmet Tahiri

Kavaja surprizë në këto zgjedhje, asnjë deputet PD-së, ia fiton PS-ja

Të djathtën e tradhton dhe Kavaja. Përveç kapuçit blu të Kukësit në hartën manushaqe, Kavaja ishte një surprizë shumë e madhe në këto zgjedhje parlamentare. Ky bastion demokrat nuk i dhuroi asnjë deputet PD-së. Në këto zgjedhje parlamentare, në Kavajë votuan 38 774 votues, në 3 KZAZ. Nga rezultati i numërimit të votave mësohet se partitë kanë marrë përkatësisht këto vota:

 PS 17 792

PD 12 128

LSI2 330

FRD 700

AK 1025

Në vitin 2009, në Kavajë në gjithë këtë rreth PS u kuotua me 4 500 vota më pak se PD, ndërkohë që tanimë del para me 5 600 vota.

Nga votat e dala më 23 Qershor Kavaja i dhuroi PS një deputet në Parlament, ndërsa në listën për qarkun e Tiranës, Kavajën e nderon djali i saj, Parid Cara, i treti në listë.

PS vetëm nga Kavaja ka marrë një deputet. Por, tronditje pëson kampi blu. PD nuk fut asnjë kandidat të saj në Parlament. Në rrethin e Kavajës me 87 800 votues, PS ka fituar bindshëm në 2 bashki, Kavajë-Rrogozhinë dhe në 5 komuna, ndërkohë që PD, ka fituar ngushtësisht në dy komuna, Luz i Vogël dhe Gos.

Por nuk mbarojnë surprizat në këtë rreth. Për PDIU, kandidoi si përfaqësues i Kavajës, ish-kreu i PD, që në zonë njihet që nuk ka origjinë çame.

  

Ja rezultati në kutitë ku hodhën votat Rama, Nishani e Bamir Topi”

Më poshtë mund të shikoni se cili ka qenë rezultati i votimit në kutitë ku hodhën votat e tyre Presidenti Bujar Nishani, ish Presidenti Bamir Topi dhe kreu i Partisë Socialiste Edi Rama.

Bujar Nishani

PS 144 vota

PD 134 vota

LSI 31 vota

PR 7 vota

FRD 9 vota

Parti të tjera 33 vota

Bamir Topi

PS 143 vota

PD 106 vota

FRD  21 vota

LZHK 15 vota

LSI  9 vota

Parti të tjera 34 vota

Edi Rama

PS 250 vota

PD 130 vota

LSI 19 vota

PDIU 9 vota

FRD 7 vota

Parti të tjera 18 vota

 Rezultati në qendrën e votimit të Berishës: “PS 13 vota më shumë se PD" 
Kryeministri në detyrë Sali Berisha rezulton ta ketë humbur edhe qendrën e votimit ku ka shprehur vullnetin e tij. Në 23 Qershor kreu i qeverisë votoi në njësinë bashkiake numër 2, në qendrën e votimit numër 1728. Sipas të dhënave zyrtare në këtë qendër votimi ishin të regjistruar 535 zgjedhës në total ndërsa morën pjesë në votim 318 prej tyre. Nga 315 fletë votimi të vlefshme ndarja e votave është sa më poshtë:

LSI            20 vota

PS        136 vota

PD        123 vota

AK        4 vota

FRD         11 vota