Gazetari Peka: Ambasadori Lu thotë se protesta kundër drogës është protestë kundër SHBA? E ka shumë gabim!

350
Në një status në rrjetin e tij social Facebook gazetari dhe administratori i Syri. net, Çim Peka bën analizën e protestës së nesërme të opozitës
Ja statusi i tij i plotë:
Protesta kunder trafikut te droges eshte proteste kunder SHBA!!! Kete po thote Lu? Ambasadori ne ikje Donald Lu paska keshilluar qytetaret amerikane qe jetojne ne Tirane qe neser gjate kohes qe mbahet protesta “te mbajne profil te ulet”!!! Cfare ka parasysh Donald Lu me “profil te ulet? Te mos tregojne se jane qytetare amerikane? Ore, seriozisht e ka ky ambasador qe mundohet ta trajtoje protesten e opozites kunder shnderrimit te Shqiperise ne kantier droge, si proteste kunder SHBA? Dhe, per me shume, mbeshtetjen ndaj kryetrafikantit si mbeshtetje ndaj Amerikes?? Rri i qete Don, neser qyetaret shqiptare qe fati i ka bere te jene tashme edhe qytetare amerikane do protestojne paqesishte, por jo vetem kunder Rames. Do protestojne edhe kunder teje qe me heshtjen tende ndaj droges, po e ndihmon Edi Ramen te bej spatrim etnik ne kete vend. Plot 467 mije shqiptare jane larguar keto tre vjet edhe fale teje. As me shume e as me pak, por 25 % e popullsise. Te protestosh ndaj Rames qe e uli Shqiperine ne prehrin e Stambollit kunder Ëashingtonit qenka antiamerikanizem dhe te heshtesh per kete qenka “Pro” amerikanizem? Pse nuk i tregon stafit tend Don se te eshte refuzuar shtyrja e mandatit? Pse nuk i tregon stafit tend se dje diplomatet e huaj ne Tirane te kane kryqezuar ty dhe shoqen Vlautin per qendrimet qe po mbani? Thuaja stafit tend, a te kerkuan diplomatet e huaj ne Tirane te mos e pozicionosh opoziten ne cep te ringut, por te godasesh qeverine per krimin, korrupsionin dhe shkaterrimin qe po i bejne reformes ne drejtesi? Kete thuaja qytetareve amerikane qe jetojne ne Tirane, pa per sigurine e tyre mos u shqeteso, se nuk ka vend ne glob ku amerikanet te ndjehen me te mirepritur dhe sigurte se ne Tirane.