Danimarka, Holanda, Franca dhe Spanja veto kundër Shqipërisë

327

Gazeta Austriake “Der Standard”: Franca ndërhyn ashpër, vendos veton për Shqipërinë

 AFP: Danimarka, Holanda, Franca dhe Spanja kundër Shqipërisë

Agjencia e lajmeve prestigjioze, ”AFP” thekson duke cituar burime diplomatike se, Vendet e Bashkimit Evropian nuk do të bien dakord të fillojnë bisedimet e anëtarësimit me Maqedoninë e Veriut dhe Shqipërinë javën e ardhshme. Në këtë mënyrë kjo do të jetë një goditje tjetër për shpresat e tyre për t’u anëtarësuar në bllok. Maqedonia e Veriut kishte qenë optimiste për shanset e saj për të marrë përsipër të fillojë negociatat zyrtare për t’u bashkuar me bllokun në një mbledhje të ministrave të BE të martën, por e Franca bllokoi këtë veprim. Shqipëria hasi edhe më shumë rezistencë, me Danimarkën, Holandën dhe Spanjën duke u bashkuar me francezët në ndalimin e zgjerimit në një takim përgatitor të 28 ambasadorëve të BE në Bruksel të Premten. Vetoja franceze – e cila vjen pasi krerët më të lartë të Bashkimit Evropian lëshuan një thirrje të përbashkët që të dy vendet të futen në rrugën e anëtarësimit – solli një reagim të zemëruar nga disa diplomatë, të cilët e akuzuan Parisin për rrezikimin e stabilitetit në Ballkanin Perëndimor. Një vendim për fillimin e bisedimeve me Shkupin dhe Tiranën tashmë është shtyrë dy herë dhe zyrtarët e Maqedonisë së Veriut kanë paralajmëruar se popullata e tyre nuk do të pranojë refuzim të përsëritur, veçanërisht pas ndërmarrjes së reformave të rëndësishme për të kënaqur BE-në – përfshirë ndryshimin e emrit të vendit. “Kushdo që bllokon procesin e pranimit tani mban përgjegjësi për destabilizimin e mundshëm të lagjes sonë,” i tha një diplomat evropian AFP. “Një shumicë shumë e gjerë në BE është në favor të hapjes së negociatave të pranimit me Maqedoninë e Veriut dhe Shqipërinë. Ka pak mbështetje për pozicionin francez midis vendeve anëtare të BE”. Diplomati tha që vendet e tjera shpresonin që Parisi të rishqyrtonte, duke shtuar: “Asgjë nuk do të fitohet nga një shtyrje tjetër, por shumë mund të humbasin duke krijuar një vakum strategjik në jug-lindje të Evropës”. Franca dëshiron që vendimi të përfundojë të paktën vitin tjetër, dhe për Komisionin Evropian – krahu ekzekutiv i bllokut i ngarkuar me negociatat e zgjerimit – të përgatisë një plan të ri pasi të marrë detyrën muajin tjetër. Kritikët e zgjerimit të BE thonë se rrezikon të importojë probleme në bllok, duke treguar për çështjet e vazhdueshme të korrupsionit dhe drejtësisë në Rumani dhe Bullgari, të cilat u bashkuan në vitin 2007. Mbështetësit argumentojnë se kthimi i anëtarëve të rinj rrezikon t’i drejtojë ata në krahët e fuqive të jashtme si Kina dhe Rusia.

 Holanda dhe Franca kanë koordinuar qëndrimet e tyre për veto Shqipërisë

Holanda dhe Franca kanë koordinuar qëndrimet e tyre mbi hapjen e negociatave me Shqipërinë dhe Maqedoninë e Veriut dhe do të dalin e një qëndrim të përbashkët. Këtë fakt e bëri të ditur për Exit.al një burim holandez me dijeni për këtë çështje. Ndonëse nuk është bërë ende publike, dy vendet kanë propozuar ndalimin e zgjerimit të mëtejshëm të Bashkimit Evropian deri sa Komisioni Evropian të rishikojë politikat e tij të zgjerimit dhe të bëjë një vlerësim kritik të procesit të zgjerimit gjatë viteve të fundit. Franca dhe Holanda duan një reformë të politikës së BE-së mbi zgjerimin, në mënyrë që ajo t’i përshtatet më mirë qëllimit të integrimit në BE dhe të sigurojë qartësi më të madhe në lidhje me rezultatet që duhet të arrihen dhe monitorimin e tyre. Qëndrimi i përbashkët i dy vendeve në lidhje me negociatat reflekton qëndrimet e qeverive përkatëse—skepticizmin e Holandës ndaj zgjerimit të mëtejshëm pa përparime të mjaftueshme, në veçanti në Shqipëri, dhe ambicies së Presidentit francez Macron për të reformuar Bashkimin Evropian. Dje në Bruksel u mblodhën ambasadorët që përfaqësojnë vendet anëtare për t’u përpjekur sërish për të arritur kompromis në lidhje me negociatat me vendet kandidate. Mbetet për t’u parë nëse përfaqësuesit e Francës dhe të Holandës do të tërhiqen dhe pranojnë kompromisin për hapjen e negociatave me Shqipërinë dhe Maqedoninë e Veriut, për të cilin kanë rënë dakord të gjitha vendet e tjera anëtare, përfshi Gjermaninë. Javën e ardhshme, më 15 tetor, në Bruksel do të takohen ministrat e jashtëm të BE-së, të cilët praktikisht do të vendosin qëndrimin përfundimtar të BE-së në lidhje me këtë çështje, i cili do të zyrtarizohet të nesërmen gjatë Këshillit Evropian, mbledhjes së drejtuesve të qeverive të vendeve anëtare.

 Gazeta Austriake “Der Standard”: Franca veto për Shqipërinë

Gazeta austriake Der Standard shkruan se Franca do vendosë veton kundër nisjes së negociatave të Bashkimit Evropian me Shqipërinë dhe Maqedoninë e Veriut. “Franca ndërhyn ashpër kundër fillimit të planifikuar të negociatave të pranimit me Maqedoninë e Veriut dhe Shqipërinë. Holanda do i bashkohet Parisit, thanë të premten burime nga Këshilli i BE. Për më tepër, Franca nuk donte që vendet të vlerësoheshin individualisht, por vetëm në paketë”, shkruan gazeta. Sipas “Der Standard” vetoja e Francës është pritur me zemërim nga shtetet e tjera të BE. “Kush bllokon procesin e anëtarësimit, do të mbajë përgjegjësi për destabilizimin e mundshëm të fqinjëve tanë,” tha një diplomat. Shanset e fundit për bisedimet janë të dielën, kur do mbahet një takim mes kancelares Angela Merkel dhe presidentit francez, Emmanuel Macron. Franca është kundër negociatave të pranimit kryesisht sepse nga kjo mund të përfitojnë populistët e krahut të djathtë të Marine le Pen.