Blushi: Nuk mund t’iu mbyllim dyert emigrantëve

112
Shpresoj qe sot jemi koshient per cfare po ndodh shume afer Shqiperise.
Nje vale e re refugjatesh te cilet vijne nga zonat e luftes, kryesisht ne Siri, jane bllokuar ne Greqi.
Maqedonia i ka mbyllur kufinjte per ta dhe rreziku qe ata te vijne drejt Shqiperise per te kapercyer me pas ne Ervope, eshte gjithnje e me i madh.
Ceshtja eshte cfare do bejme ne nese kjo ndodh?
Pra cfare do bejme si shtet dhe si popull nese disa mijera njerez qe i ikin luftes dhe persekutimit do kerkojne buke,strehe dhe nje ure kalimi ne vendin tone?
Do ti mbyllim kufinjte?
Do ndertojme tela me gjemba?
Do ti sulmojme me ushtri dhe polici duke i lene te vdesin ne uri dhe ne braktisje?
Ne kaq shume vite, pasi Shqiperia eshte hapur, kemi provuar se si na kane trajtuar te huajt ne. Por ende nuk dime se si i trajtojme ne te huajt.Ne nuk kemi provuar qe komshinjte tane te mos jene shqiptare.Nuk kemi provuar te ndajme ujin dhe ajrin me njerez te racave dhe etnive te tjera.
Por si evropiane qe pretendojme qe jemi do duhet ta kalojme dhe kete test.
A jemi raciste?
Une besoj se jo.Por ka ardhur dita per ta provuar.Dikur, kur ishim me te mjere dhe me te izoluar e kemi kaluar kete sprove humanizmi.
Ajo qe ndodhi gjate Luftes se Dyte Boterore kur ishim vendi i vetem ne Evrope qe mbrojtem hebrenjte do mbahet mend si nje nga faqet me te shtrenjta te librit te historise sone.Bota na kujton si bamires.Si humaniste.
A jemi ksenofobe?Eshte dita per ta provuar se nuk jemi.
Ne jemi nje popull i vogel dhe i vuajtur.Kemi perjetuar urine, genocidin, pushtimin, fashizmin,komunizmin, varferine dhe emigrimin dhe per gjithe keto arsye nuk mund te jemi diskriminues.
AI qe vuan nuk do te shohe te tjeret se si vuajne si ai.
Ne pra nuk mund ti mbyllim dyert ndaj emigranteve.
Ndoshta sirianet dhe afganet qe sot po i ikin persektumimit,nuk do kene kurre nevoje per ne, por nese ata kane nevoje ne nuk mund ti zbojme.
Natyrisht qe kushdo ka arsye te tjote se mjaft kemi hallet tona, nuk na duhen edhe disa qindra mijera te tjere te cilet nuk kane para, nuk kane strehe dhe prandaj do duhet ti mbajme me taksat tona.
Kane te drejte.
Shqiperia nuk i ka kushtet per te strehuar edhe 100 mije te varfer te tjere.Te varferit qe ka, i teprojne dhe ndoshta jane me shume nga sa duhet.
Por ne keto raste nuk eshte xhepi i nje populli ai qe duhet te dominoje sjelljen e tij.
Eshte shpirti.Eshte zemra.Eshte mendja.
Ne kemi strehuar gati 1 milion kosovare kur ishim me te varfer se sot.Ne kemi provuar se dime te ndajme ate qe kemi me ata qe skane, ate qe ne kemi.Kosovaret ishin shqiptare dhe sigurisht qe emocionet dhe arsyet ne keto raste jane me te forta, por ne fund te fundit flasim per qenije njerezore ne nevoje.Per njerez qe po i ikin luftes dhe zhdukjes.Per femije qe duan nje vend ku te rriten.Per gra qe duan nje shtrat ku te lindin.Per burra qe kerkojne nje qiell ku te mos i vrasin.Per pleq qe duan nje tpke ku te vdesin.
Cfare rendesije ka nese jane siriane,afgane myslimane apo te krishtere.Jane qenie njerezore.Ne duhet ti ndihmojme ata te jetojne.
Per te gjitha keto arsye ne nuk mund ti mbyllim kufinjte.
Nuk do dyshoja kurre se ne mund te ishim nje vend ksenofob ne rast se kete dyshim nuk do ma kishin ngritur qendrimet ekuivoke dhe te paqarta te diteve te fundit.
Qeveria ka thene se ne nuk mund ti hapim dyert nese kjo ndodh.Sot degjova nje nga zyrtaret e larte te shtetit i cili tha se Shqiperia nuk ka leverdi ti pranoje dhe strehoje sirianet qe i ikin luftes.
Une besoj se kjo nuk eshte ceshtje leverdije.Kjo eshte ceshtje solidariteti.
Nese popujt e tjere perreth nesh,italianet, greket, gjermanet, zviceranet, anglezet do kishin mbajtur te njejtin qendrim ndaj nesh perpara 20 vitesh,ku do kishin emigruar 1 milion shqiptare?Sa prej tyre do ishin mbytur ne det me gomone dhe anije shpetimi.Sa varre do ishin hapur.Sa femije nuk do kishin lindur?
A i mbani mend anijet mbushur me shqiptare qe dynden italine ne vitin 1991?
Ato jane pamjet e nje populli qe i iken mjerimit.Ai popull jemi ne.Shqiptaret.
Dhe kini parasysh qe 1 milion shqiptaret nuk iken nga dhuna.Nuk iken ngfa lufta.Ata iken nga varferia.Pra Evropa kishte me pak arsye per te na pranuar ne dje, se cka sot arsye per te pranuar sirianet.
Ata jane viktima te nje territori pa shtet,pa rend,pa kontroll.Ata jane viktima te nje lufte civile qe nuk dihet a do kete fund.
Une mendoj se ne duhet te jemi shume me te ndjeshem.
Sado e padrejte te duket ne duhet ta ndajme varferine tone me ta.
Varferia mund te jete dinjitoze kur eshte solidare.
Por varferia nuk mund te jete kurre e ndershme ne rast se nuk ndahet me te tjere.Me te varferit e tjere.Koha ka treguar se varferia ndahet me mire se pasuria dhe keshtu ka ecur perpara njerezimi duke ndare varferine dhe mjerimin e vet.
Perpara disa javesh ne vendosem te strehojme gati 3000 muxhahedine dhe mire beme.
Por nese strehojme muxhahedinet dhe mbyllim dyert per sirianet sigurisht qe bota ka arsye te besojme se ne bejme tregti politike.Ne tregtojme per shkaqe politike te dites por i mbyllim dyert dhe shtepite tona per arsye humanitare.
Sot me shume se kurre kemi rastin te deshmojme se jemi nje popull qe nuk prodhon vetem emigracion dhe varferi por edhe solidaritet.
Nje popull solidar ka arsye te jete i pranueshem dhe i perfillur.
Ate qe te tjeret kane bere per ty nje dite duhet ta besh ti per te tjeret.
Ky eshte cmimi i dinjitetit te cilin ka ardhur koha ta paguajme.Dhe duhet ta paguajme. Me cdo cmim.