“Ambasadori i shqiptar në Athinë nuk u lejua në takimin me Kotzias”

105
Ish-Kryeministri Sali Berisha e ka cilësuar si skandal diplomatik mungesën e ambasadorit të Shqipërisë në Athinë gjatë takimit të ministrit të Jashtëm grek, Nikos Kotzias me homologun e tij, Ditmir Bushati. Sipas Berishës, ndalimi i pjesëmarrjes së Dashnor Dervishit në takimet e Kotzias në Tiranës ka ardhur pasi ambasadori konsiderohet si “njeriu i Metës”.

Statusi i Berishës në Facebook:

Edi Rama ne nje skandal te ri ndalon ambasadorin e Shqiperise ne Athine te jete i pranishem ne Tirane ne bisedimet me ministrin e jashtem te Greqise!
Te dashur miq, ne nje skandal diplomatik, Edvin Shullazi dhe ministri i tij i jashtem, karabush Bushati nuk lejojne ambasadorin e Republikes se Shqiperise ne Athine te jete i pranishem ne Tirane ne bisedimet me ministrin e puneve te jashtme te Greqise. Ky eshte nje akt tjeter banditesk i neo-bllokmeneve Edvin Kristaq Rama dhe Ditezi Sulejman Bushati ndaj ambasadoreve, diplomateve shqiptar qe perfaqesojne Shqiperine ne vendet ku jane te akredituar. Shkaku i ketij akti eshte se Dashnor Dervishi, ambasadori yne ne Athine eshte i afert i vllaut armik Meta!! sb