AK shpall platformën për dekriminalizimin

248
Kreu i AK-së, Kreshnik Spahiu përmes një deklarate për media ka parashtuar 10 kërkesa për ambasadorët e SHBA-së dhe BE-së. Sipas Spahiut, këta të fundi gabuan me zgjedhjet parlamentare në vitin 2013. Aleanca Kuq e zi ka bërë publike platformën e saj për dekriminalizimin. Spahiu tha se mafia politike rrezikon për stabilitetin në Ballkan. Vendi ynë, sipas tij, rrezikohe t nga banditizmi dhe jo nacionalizmi.