Ralf Gjoni: Z. Kryeministër në detyrë, ëshë turp sot në 2017 ti bësh thirrje policisë të shkelë ligjin

208
Z. kryeminister ne detyre: Shokues statusi juaj per personalitetin me stabel politik te Shqiperise, vecanerisht ne lidhje me marredheniet e mira me te gjithe fqinjet tane. Turp sot ne 2017 eshte ti besh thirrje policise te shkele ligjin qe te mbledhe vota per Rilindjen. Rama le ti urdheroje mediat e tij t’a japin te plote intervisten e Metes per tv grek qe te kuptojne te gjithe se eshte Rama qe genjen e jo Meta qe shan.
Ne cilesine e Sekretarit Nderkombetar te LSI deshiroj te konfirmoj se sa here LSI dhe z. Meta ka kontribuuar per forcimin e marredhenieve te fqinjesise se mire ne rajonin tone turbulent, Shefi i Rilindjes gjithnje ka gjetur menyra per t’i prishur ato e per te shkaterruar frymen e bashkepunimit me fqinjet.
Shqiptaret e kane te qarte se sa here ka skandale te brendshme Rama shpik probleme inekzistente e populiste me fqinjet per te devijuar vemendjen. Tipik edhe ky rast me Greqine. Turp sot eshte prishja e standardeve te zgjedhjeve nga Rama dhe cenimi i imazhit te nje vendi anetar te NATOs si Shqiperia ne raport me fqinjet dhe mbare boten demokratike.
Ndaj kjo e keqe e madhe duhet shporrur me voten e lire nje here e mire jo vetem nga Shqiperia, por sa me larg rajonit te Ballkanit, i cili mjaft eshte helmuar prej politikaneve te papergjegjshem populiste, qe per nje interes te vogel timoni jane gati te djegin vendin e tyre e çdo gjë te mire qe kemi ndertuar me fqinjet tane.