Paçja – pilafi dhe… Gjykatat Ndërkombëtare…

241
Nga Adriatik Riza Dosti
…Që Edi Rama ka urrejtje ndaj komunitetit vendali tiranas kjo dihet ..dhe kete ai vete i droguar apo esell e ka shprehur publikisht mese njehere…
Zakonisht ..inferioret e te pa diturit jane xheloze , urryes e cmirzinj ndaj te diturit, te mencurit e te qyteteruarit dhe kjo merret lehtesisht me mend pse…
Natyrisht te mos dish as vete se prej nga je dhe prej nga e ke origjinen tende tek njehere thua jam prej Vunoi, heren tjeter prej Durresi..me vone tenton te behesh shkodran e gjys-tironas .. pra thjesht nje ardhacak -endacak..sigurisht ndaj vendalinjve e autoktonasve te nje qyteti do kesh perjetesisht cmire, xhelozi, inate, mllefe e per nje njeri te dale mensh komplet si puna jote ..edhe urrrejtje…
Se cilet jane tironcit dhe se cilet jane ardhacaket e llojit tend ne Tirone… dallimin esencial mes tyre, kontributin qytetar e njerezillikun ne nje ane e barbarine ne anen tjeter .. etj etj …kete historia e krye- qytetit tone por edhe historia jone kombetare e dijne fort mire…ndaj cdo lloj komenti tjeter do te ishte i tepert…
..Nejse..kam pershtypjen se fjalori yt rrugaceror ndaj Tiranes e tironsave lidhet edhe me natyren tende eksentrike e histerike, me pa dijen e pa kulturen e po aq sa me mungesen tende te perhereshme te qytetarise e civilizimit, te njerezillikut , miresjellse e mirenjohjes ..veti e cilesi keto qe ty te mungojne dukshem ..me shume se askujt tjeter…. se asnje dite te vetme nuk ke qene dot qytetar i asnje lloj qyteti shqiptar
Gjithesesi … te siguroj ty e te gjithe dordolecet qe te vijne rrotull e fshihen pas teje se e keqja Shqiperise nuk i vjen nga Pacja e Pilafi qe tironcit i konsumojne gjithe qejf e per lezet te tyre. …as nga Ploncat e Grosha qe ti i percmon me perbuzje por edhe as nga gota e rakise se Dash Shehit .. qe gjithe – gjithe ja na kushtojne 10-20 euro ….por …
…..Nga Gjykatat Nderkombetare qe po e bombardojne cdo muaj me vendime e denime ekstremisht te renda financiare ..Buxhetin e Shtetit shqiptar fale budallalleqeve , injorances, kokederresise, arrogances, rrugacerise , pa dijes, e prepotences tende banditeske…..inateve, merive, mllefeve e hakmarjeve tipike te tuat personale ndaj gjithkujt qe nuk con uje ne mullirin tend …
Pas 13 milioneshit te Pallatit ne Vlore.. ..fatura e dyte e Bankersit vlen 57 milion euro….dhe sipas asaj qe thua po vete ti..prisni, prisni se nuk keni pare gje akoma..te siguroj se ne proces perfundimi po keto gjykata nderkombetare kane edhe denime e vendime te tjera [jane 5-6 raste qe priten te zbardhen se shpejti] …te cilat do ta dermojne fare buxhetin e shtetit shqiptar ..te nje ekonomie te brishte sa me s’ka e te nje fukaralleku masiv popullor ndaj te cilit te merr vaji e te vjen te ulerasesh ne kupe te qiellit..
Dhe keto gjoba gjykatash nderkombetare ..rrjedhoje e gabimeve, fajeve, mekateve dhe kokefortesise se nje injoranti e nje te marri..pregatitu ti pagush ti o i mjeri popull …se AI as qe ka ndermend kurre te nxjerre ndonje lek prej xhepit te tij…por vecse te te shterngoje ty edhe me fort litarin pas fytit….
Parate e dala nga buxheti i shtetit…perkthehen para te dala nga xhepi yt o popull ..nga taksat qe AI e qeveria e tij te rrjepin ty cdo dite,,cdo muaj e cdo vit …..ndaj tregohu i mencur e mjaft bere rolin e budallait per te zezen tende…
..E keqja atij vendi nuk i vjen nga Pace -pilafi…por nga makuteria e hajduteria juaj per t’ju versulur Perlave te natyres e bukurise shqiptare ne Valbone, Osum , Vjose, Vlore, Sarande, Theth, Llogara, etj etj per ti shnderruar ne Aeroportet e vjedhjes dhe ne HEC e vdekjes dhe te perfitimeve tuaja personale perrallore…
..Dhe me pas kur ju plas bomba ne dore si dhjeramane te lindur qe jeni …..me gjysem zeri e bisht nder shale beni sikur kerkoni falje ..e ”premtoni” se do ti coni fajtoret, kriminelet e hajdutet ne burg..
E keqja atij vendi i vjen nga nje Minister i Brendeshem pale me te keqen e krimin, me kriminelet e drogen ..dhe me te shkuaren e tij qe nuk mund te beje dot kurre te ardhme per ate vend e ate popull…
E keqja e atij vendi nuk i vjen nga ploncat jooo..por nga nje Ministre Kulture krejtesisht e pa edukate dhe e pa kulture teksa ne Memorialin e Heroit tone kombetar vendos pllakaten e nje Sulltani pushtues turk..teksa ne Kalane e Lezhes legalizon dyqane qoftesh ..teksa ne Butrint lejon ndertimin e kioskave te sufllaqeve..e me rende akoma teksa [sipas urdherit e porosise tende sigurisht]..kerkon te prishe godinen mitike e historike te Teatrit tone kombetar ..per ndonje pallat shumekatesh ..projekti i te cilit ka kohe qe fle ne sirtaret e tua …
E keqja Shqiperise nuk i vjen nga Rakia por nga Tradhetia…e se pari nga tradhetia jote ne mareveshjet e pazaret e fshehta e te pista ne kurriz te Shqiperise e shqiptareve me Erdoganet anadollake, Vucicet e Dacicet kriminele, Tsiprasit e Kotziasit shqiptare-urrejtes ..
.
Nga kalamanet e llastuar e arrogante po aq sa kokeboshe te ish drejtuesve te Diktatures te cileve injoranca jote u ka lene ne duar celesat e politikes se jashteme te shtetit shqiptar …
Nga ministrat e tu hajdute e mashtrues qe quhen Arbener, Ilerer, Damianer , etj etj…
E keqja atij vendi i vjen edhe nga nje Ministre Drejtesie qe ekstradon [absolutisht me urdherin tend ] ata qe i duhen sot me shume se kurre Drejtesise shqiptare per te nxjerre lakuriq banden e drogmeneve dhe krimineleve te vertete te atij vendi te cilet jane ulur kembe-kryq ne krye tye shtetit, qeverise ,dhe parlamentit shqiptar…
Ndaj ..sic thote edhe nje shprehje e bukur por edhe e mencur popullore …kush i ha groshet e kush i ben pordhet…leri menjane sharjet, fyerjet e ofendimet ndaj tironsve e shkodranve..por edhe ndaj gjithkujt tjeter se cdo gje e ka nje kufi..e ka nje lloj sensi e limiti….ok…
Dhe ne kete drejtim kam bindjen se ti i ke kaluar te gjitha limitet ..dhe e ke sterderdhur goten …ndaj si pordha neper breke kerkon te sillesh njehere andej e njehere kendej per ti c’orientuar edhe me Shqiperine e shqiptaret qe per fatin e tyre te keq me palaco si puna juaj ne krye jane me te coroditur se kurre me pare ne historine e tyre,,me te pa mbrojtur se kurre,,,me te varfer e pa asnje lloj shprese se kurre..e mbi te gjitha te shitur e te tradhetuar nga te kater anet e me thike pas shpine ngulur pikerisht nga soji juaj bastard e antishqiptar…. e po aq edhe antinjerezor….
Dhe nga nje ane ..ti mire ben ..teksa shqiptaret ja kane besuar fatet e tyre per te zezen e tyre nje te ashtuquajture Opozite qe cfare nuk ka brenda …Salianjer, Alibeaj, Bylykbasher e deri trashegimtare te Fahriut ”antikomunist”..apo edhe Kryetare mareveshjesh si ajo e 18 Majit e me keq akoma aleate e kompromisaxhinj te se njejtes llogore me Moniken e 40 dhomave e 12 banjove.. qe vazhdojne ”te pa epur” ..te luftojne per te drejtat e Shqiperise e te shqiptareve …jo me armikun real ..por me Mullinjte e Eres…….