Konti i Monte Kristos pergatit hakmarrjen…

273
Nga Ylli Dylgjeri
1815. Luigji XVIII ka hipur perseri ne fron, por perplaset me opoziten, gje qe perandori Napoleon, i internuar ne ishullin e Elbes, mendon ta shfrytezoje. Ne Marseje, ku mbreteron perçarja civile eshte çasti me i volitshem per larje llogarish politike…
Autori Dumas na rremben, pa na lënë të mbushemi me fryme: nga kabineti i Luigjit XVIII ne Mesdheun e kontrabandisteve, nga ishujt e Toskanes ne katakombet e Romes, pastaj ne sallonet parisiene ku konti i Montekristos pergatit hakmarrjen e tij.
200 vjet me pas…ne nje cep te Mesdheut.
2017. Kryeministri Rama ka hipur serisht ne fron pas zgjedhjeve te kontestuara te opozites. Ish Numri 2 i Tij, Ben Blushi, që e promovoi fuqishem per ardhjen në pushtet, tashme i perjashtuar nga rradhet e Rilindjes, mbeti vetem, pas humbjes se partise qe e themeloj-Libras. Por…Libra ra.
Dje Ben Blushi emerohet serisht ne krye te nje media prestigjioze. Top Channel.
Do e shfryrezoje kete post Blushi per hakmarrje politike?
Feminia dhe Rinia e Tij na thotë: Po.
Ambicja e Tij politike na thotë: Po.
Vepra e Tij letrare na thotë: Po.
Retorika e derisotme e Tij në Kuvend e Shqiperise na thotë sërisht: Po!
Kriza e Topit ku Ai sot po drejton na thote: Po.
Klima politike në vend na thotë përseri: Po.
Atehere kush e ka rradhën?
On Air. Dritat u ndezen.