Dashi

Dashi mund të jetë disi i paparashikueshëm kur bëhet fjalë për paratë. Për një çast mund të tregohet i kujdesshëm për t’i kursyer ato në një minutë, dhe pastaj në minutën tjetër ai mund të bëjë disa investime me rrezik të lartë ose do t’i shpenzojë të gjitha. Ju do t’i gëzoni paratë kur t’i keni shlyer të gjitha borxhet dhe t’i shpenzoni për pushime në Hawaii apo Australi.

Demi

Ju keni një marrëdhënie serioze dashurie me gjërat më fine në jetë, dhe e kënaqni veten kur është e mundur duke shpenzuar. Me fjalë të tjera, mund të jetë e vështirë për ju të kurseni para. Shpresojmë, që një ditë e keqe nuk do të vijë dhe ju mund të vazhdoni lukset duke kënaqur veten. Sigurisht që jeta juaj vijon pagesë pas pagese, por ajo është kaq e rehatshme dhe e bukur.

Binjakët

Ashtu si Dashi, Binjakët kanë disa sjellje të rrezikshme kur është fjala për para, por Dashi është më i lidhur me lojërat e fatit, siç jeni ju i dashur Binjak. Ju i adhuroni kazinotë dhe bastet në internet. Jo të gjithë binjakët janë kumarxhinj; disa janë më praktikë me paratë e tyre, por kur nuk janë në gjendje me para, ata mund të bëhen shumë të këqij.

Gaforrja

Ju kënaqeni me udhëtimet, por ju duhet një vend për ta quajtur shtëpi. Ju jeni shumë të arsyeshëm, kur është fjala për para. Ju do të kurseni për të kapur biletën e madhe, por gjithmonë sigurohuni që të keni diçka në bankë. Ju pëlqen të blini prona dhe jeni të sigurt që të merrni normën më të mirë. Nëse ju trashëgoni para, do t’i investoni ato dhe do t’i harroni që i keni deri sa t’ju duhen sërish.

Luani

Ju jeni shumë bujar me paratë tuaja – bëni dhurata të mrekullueshme për miqtë dhe familjen tuaj dhe jeni gjithashtu bujare për bamirësi. Luanët janë shpesh sipërmarrësit dhe udhëheqësit financiarë, dhe kjo për shkak se jeni aq të aftë në menaxhimin e buxhetit, pazaret, dhe në mënyrën se si ju shpenzoni. Ju i bëni të gjitha të duken të mahnitshme, dhe ju vetë dukeni i tillë.

Virgjëresha

Virgjëreshë, ju nuk keni asnjë problem me hulumtimin e produktit që ka çmimin më të mirë në dhe për të gjetur çdo lloj zbritjeje çmimi që mund të ketë. Ju jeni një nga ata njerëz të cilët e dini se si të merrni më shumë para, gjë që mund t’ju çojë në situata ku nuk jeni të detyruar të paguani praktikisht asgjë, dhe në vend të kësaj, mund të merrni para. Ju nuk bëni blerje impulsive, por mund të kurseni deri sa të merrni diçka më të mirë.

Peshorja

Ju pëlqen të trajtoni me të mira veten dhe njerëzit që nuk i njihni shumë, por ju gjithmonë dëshironi të keni disa para në bankë. Ju nuk kurseni kur jeni në një festë apo në një udhëtim, por kur bëhet fjalë për një vakt të shtrenjtë, ju më mirë prisni se sa të harxhoni disa të holla rezervë. Peshorja kurrë nuk dëshiron që të mbetet pa një rrjet të sigurt financiar.

Akrepi

Kur është fjala për para, si shumë gjëra, Akrepi do ta ketë situatën në kontroll dhe të bëjë shumë pyetje. Ju jeni një lloj i një gjeniu financiar që bëni pyetje të duhura për të kërkuar përgjigje të tilla si “Ku shkuan paratë e mia? Si mund ta përballoj këtë?” “Cilat opsione vijnë me këtë blerje” dhe “Si mund ta merrni atë për më pak?” Ju bëni kërkime, besoni intuitat tuaja dhe jeni një llogaritar i zoti.

Shigjetari

Ju jeni të mirë me paratë. Nuk keni asnjë problem pasi punoni shumë dhe lini para mënjanë për të kursyer për udhëtime. Megjithatë, ju keni një anë të pamatur dhe tepër optimiste, mund të merrni vendime të nxituara dhe vendime të keq-këshilluara sa u përket shpenzimeve. Kjo nuk është një ide e mirë për të lënë punën tuaj dhe për të shkuar jashtë shtetit kur nuk keni të ardhura të mjaftueshme financiare.

Bricjapi

Bricjapët janë pothuajse gjithmonë të vendosur financiarisht – kjo është pjesë e personalitetit të tyre, të jetës së vështirë-duke punuar për të pasur një bazë financiare. Ju nuk gëzoheni duke u ngjitur për të fituar të holla. Ju jeni tipi i personit i cili, në qoftë se keni fituar lotarinë, nuk do ta lini punën tuaj, sepse ju e doni karrierën tuaj. Përveç kësaj, ju asnjëherë nuk mendoni se keni shumë para.

Ujori

Ujorët e pëlqejnë ndryshimin dhe janë gjithmonë në kërkim të mënyrave të reja për të kursyer para. Ju nuk jeni dorështrënguar me paratë tuaja dhe shpesh jepni për bamirësi. Ujorët janë të njohur si largpamës dhe sipërmarrës. Ju pëlqen të jeni shefi i kompanisë që keni krijuar dhe jeni krijues të mjaftueshëm për zhvillimin e produkteve dhe shërbimeve tuaja.

Peshqit

Ju jeni të mirë në bërjen e parave dhe në shpenzimin e tyre. Paraja është më shumë si një rrjedhë për ju që vjen dhe ikën. Ju jeni më të mirë në anën krijuese të financave, të fitoni të ardhura nga përpjekjet tuaja krijuese, por jo të planifikoni për të ardhmen. Duke pasur një këshilltar financiar do t’ju ndihmojë të kontrolloni impulset tuaja të shpenzimeved