Valbona Peraj: Kënga Jam Arbnore, është thirrje për atdhedashuri.

320

PERSONAZH/ Flet këngëtarja e mirënjohur Valbona Peraj: Kur jam e mërzitur dëshiroj të udhëtoj me makinë dhe të qaj

Këngëtarja Valbona Peraj del së fundi në tregun muzikor me këngën Jam Arbnore. Ka rreth 3 vjet që ajo i është larguar skenës, pro siç shihet dhe në klipin që ajo po bën publik, kënga e fundit po e bën me famë. Sipas saj është këngë ndryshe, pasi kur të gjithë I këndojnë dashurisë, unë i këndoj atdheut. Impenjimi më i madh i saj vitet e fundit pas divorcit është djali i saj, nga i cili nuk ndahte asnjë moment veç punës shtetërore.

– Cila është kënga e fundit që keni realizuar?
JAM Arbnore. Pra rrjedh nga një komb i lashtë, dijedashës dhe shumë heroik. Kjo do të thotë Arbëri.

– Si ju lindi ideja për këtë kënëgë? ?
Një diskutim mes miqsh për një rikthim timin të mundshëm, duke ditur që ky vit është i veçantë për vendin tonë, ku Shqipëria feston 800 vjetorin e saj, të shteti Arbër dhe në kuadër të këtij evenimenti po organizohen një sërë aktivitetesh brenda dhe jashtë vendit nën këtë logo në kujdesjen e Uionit Artistik të Kombit Shqiptar.

Cili është kompozitorët dhe autori i tekstit që ke bashkëpunuar?
Bshkëpuntorët e mi janë legjendat e artit, teksti Agim Doçi, muzika dhe orkestrimi Edmond Zhulali, stilistja e mirënjohur Anila Zajmi, koreografia nga Blerina dhe Arbana, si dhe grimi Sallon Alex, dhe një realizim i përkryer nga MAX Producion si dhe pa harruar mbështetësin financiar Universiteti Kristal.

-Cilat janë të veçantat e këtij klipi?
Mendoj se në çdo detaj është i veçantë, si nga teksti i këngës të cilën për herë të parë i këndohet shtetit Arbër. Jemi mësuar të dëgjojmë si zakonisht këngë për Shqipërinë, Kosovën, jam tiranas apo etj… Por këngë për Arbërinë nuk ka pasur. Pastaj kënga është si një thirrje për të gjithë ata që kanë vesh. Kjo është toka e jonë dhe e kemi amanet dhe amanetet nuk i tret as dheu. Është një thirrje që kjo tokë nuk mund të shitet dhe të blihet si një mall tregu dhe ku asnjë politikan asnjë qeveri nuk ka të drejtë të bëjë pazare me tokën tonë të shenjtë..

Si është jeta e Bonës pas divorcit?
Fillimet super të vështira si shpirtërisht, si ekonomikisht, si emocionalisht por koha është faktori dhe shëruesi i të gjitha plagëve…Nuk ja uroj askujt një martesë dhe një ndarje, aq më tepër kur keni një fëmijë në mes, por unë nuk isha e lumtur dhe fëmijës tim nuk i falja dot lumturi. Sot e them me plot gojën jam një nënë e lumtur me gëzimet pro dhe vështirësitë që ka jeta.

Thonë se Valbona ka një të dashur të fshehtë, a është e vërtetë?
Hhahahahahahahh hahahahahahahahah nëse do e kisha nuk kam arsye ta mbaj të fshehur se do e zgjedh sipas dëshirës dhe kërkesave të mia. Dashuria ime më e madhe është përkushtimi ndaj djalit tim, pasi jam babi dhe mami për të …Një divorc i zhurmshëm nuk më la shije të mirë kështu që aktualisht po shijoj lirinë time dhe djalin tim. Kështu dua të jem dhe për ca kohë..Ndoshta s’ka ardhur momenti i duhur ndoshta nuk kam gjetur dikë që ta quaj të duhur për ta patur në krah. Me pak fjalë MUNGON E DUHURA

Keni menduar ndonjëherë të bëni plazh nudo? 
haahahahah ahahahahaha ekzistojnë dhe SOLARET nëse e keni fjalën për një nxirje të plotë hahahahahh. Ndaj…

Ku do ti bëni pushimet verore?
Nuk i kam menduar, pasi kam shumë obligime në punën time të përditshme dhe me daljen e klipit kanë filluar planifikimet artistike.

Cili vend i Shqipërisë të pëlqen për plazh?
Nuk kam ndonjë vend të preferuar .

Pse qëndroni larg politikës?
Akoma nuk ka ardhur momenti i duhur, politika është si puna e martesës që para se të futesh duhet ta ndjesh se je gati për një hap të tillë, pastaj mendon sigurisht suksesin dhe dështimin e saj. Por gjithsesi në të dy rastet je i përgatitur.

-Çfarë do të lexoni këtë verë?–
Djali im është akoma i vogël dhe e gjithë vëmendja ime përqendrohet tek lëvizjet e tij.

Cili është vendi që keni në plan për të vizituar?
Australia

Cila është ngjyra e rrobave që pëlqeni për verë?
Mjafton të ndihem mirë dhe rehat me modelin e rrobave se sa me ngjyrën. Më shkojnë të gjithaaa hahahahahahahah

– Cili është ushqimi i preferuar gjatë verës po frutat? 
Peshku – frutat dhe ëmbëlsirat nga këto të fundit nuk heq se nuk heq dorë.

Cila është pija e preferuar gjatë verës? 

Nuk para kam pije që mund ti veçoj. Ndryshe në verë dhe ndryshe në dimër, pasi nuk jam shumë konsumatore e pijeve përveç se konsumoj shumë kafe pa sheqer.

A e duroni dot vapën? 
Vera nuk është stina ime e preferuar.

Më mirë në verë apo në dimër? 
Pranverë –vjeshtë.

Në këtë stinë të pëlqen të udhëtosh me aeroplan apo me makinë?
Me makinë dhe të jem unë në timon. Makina të jep hapësirë dhe mundësi të ndalesh, të shijosh vendet ku ti po kalon, të mësosh më shumë rreth tyre.

A i keni për zemër udhëtimet vetëm?
Udhëtimet nuk besoj se gjen dikë që pëlqen ti kaloje vetëm, pa njerëzit që ke për zemër. Më pëlqen të udhëtoj vetëm në makinë ndoshta dhe për disa kilometra, vetëm në raste kur jam shumë e mërzitur pse jo dhe të qaj

Sa është koha më e gjatë që mund të rrini larg shtëpisë, a e keni problem qëndrimin larg saj? 
Aktualisht e kam shumë problem pasi nuk rri dot larg djalit tim, atë e kam motivin e jetës tim. Mes përqafimeve të tij gjej qetësinë, gjej arsyen të ngrihem në këmbë dhe të ec para. Ai është arsyeja që unë i rikthehem jetës artistike dhe unë nuk rri dot larg tij, por ka raste që puna që unë kam dhe aktivitetet më bëjnë të shkëputem por jo me hapësira të gjata kohore.

Në mbrëmje të pëlqen të shoqërohesh me mikesha apo me të familjes?
Aha kur bëhesh mami harrohen ato kafet me mikeshat apo miqtë e vjetër se e ke mendjen tek fëmija, çfarë po bën, si është, po qan po më kërkon dhe nuk shijohet kafja e qetë. Ndaj në të shumtin e rasteve marr dhe ALBON me vete

– Çfarë sporti ushtroni në plazh? 
Not dhe vetëm not…

Sa kohë qëndroni në diell?–
Pothuajse gjatë gjithë kohës.

Kur zgjoheni në mëngjes?
Rreth orës 6 çdo ditë, bëj gati veten dhe djalin që e çoj në kopsht dhe më pas duhet të jem në punë në orën 8, gjë të cilën jam shumë korrekte por mund ta shkel dhe ndonjëherë por pa dashje…

-Cili është ushqimi i mëngjesit?
Nuk preferoj asnjëherë të konsumoj mëngjes, pasi edhe kohë nuk kam, por sapo mbërrij në zyrë dita me fillon me një kafe super të gjatë.

–  Sa kohë zgjasin pushimet e verës? 
Asnjëherë sa i planifikoj.

Po turizmin malor a e frekuentoni? 
Shumë rrallë.

Të pëlqen më shumë uji i kripur apo i ëmbël? 
hahahahh varet për çfarë do ta përdorësh

Kur është ora më e vështirë në verë?
Mëngjesi se fle vonë dhe zgjohem herët

– Para se të flini çfarë bëni?
Përgatis djalin për gjumë, ai nuk fle pa mua, kështu më ze gjumi me të.

-A e ndërroni stilin e jetës në verë? 
Jo me dashje, por për arsye se jeta në verë është më aktive në të gjitha drejtimet. Më pëlqen të ndërroj ngjyra dhe modele në ambientin ku jetoj.

Më shumë plotëson moshën e fëmijës apo keni një emërues për pushimet? 
Dikur mendoja se gjithë bota rrotullohet rreth meje. Aktualisht mendoj se e gjithë bota ime rrotullohet rreth fëmijës tim..

Shtrihesh në rërë apo në çarçaf?
….e urrej rërën…

-Në plazh dëgjoni muzikë, lexoni apo luani në ujë?
Luaj në ujë me djalin dhe dëgjoj muzikë .

-Cilat janë rrobat e plazhit dhe syzet e preferuara?
hahahahah pa specifikime dhe jo ngjyra të ndezura.

-Cilat janë planet e së ardhmes? 
Planet janë thjesht plane që siç e thashë sikur nuk më dalin kurrë. Më kujtohet një shprehje nga Bibla që thotë se Zoti qesh me planet tona dhe unë thjesht bëj planifikime, por jo me plane.

A keni ndonjë peng?
Ato mund ti quaja dëshira të parealizuara por jo pengje..

A ndihet e vlerësuar femra shqiptare sot, apo ende zotëron maskilizmi? 
Femra, femra, në fakt është pak si e ndërlikuar kjo pyetje për ti dhënë një përgjigje konkrete…Femra është krijesa më e zgjuar dhe më e brishta dhe e lehtë në thyerjen e saj. Femrat sot janë detyruar të kthehen në mekanizma strategjik të jetës, rrobote të punës, pre e persekutimit dhe fatkeqësisht pak të vlerësuara….

Konkretisht me se mirreni sot? 
Unë me profesion jam një inxhiniere dhe punoj në Drejtorinë e Përgjithshme të Transportit dhe Shërbimeve Rrugore (MTI). Ndihem mire por ka dhe më mirë… hahahahahhahaha

Cilat janë problemet e femrës shqiptare sot?
Probleme .!!!!?? Do kohë ti numëroj.

-A jeni xheloze për këngëtaret e tjera? 
…..Pse duhet ??

Cili është parfumi që preferoni në verë? 
Nuk e kam në tip të ndërroj parfumet, qëndroj në shijet e forta.

– Ku është vendi që keni ëndërr për të bërë plazh?
Dubai!