Vaj susami dhe harrojeni kancerin e lëkurës!

331
Për mijëra vjet, ky vaj është përdorur për kujdesin e lëkurës sepse mund të parandalojë procesin e plakjes dhe të ulë shfaqjen e rrudhave. Për më tepër, ajo mund të trajtojë dhe të përmirësojë cilësinë e flokëve.
Ajo është e bollshme në zink dhe minerale për prodhimin e kolagjenit, gjë që është thelbësore për një lëkurë elastike dhe të butë.
Nëse vuani nga dylli i tepërt, duhet të dini se ky vaj mund t’ju ndihmojë të pastroni plotësisht veshët.
Si të pastroni lëkurën me vajin e susamit
Ju duhet:
125 ml vaj susam
125 ml uthull molle
60 ml ujë
Përgatitja dhe përdorimi:
Miksoni përbërësit dhe vendoseni në lëkurë për ta mbrojtur atë nga rrezet UV dhe për të ulur mundësinë e kancerit të lëkurës.
Përfitimet shëndetësore të vajit të susamit
Ajo posedon veti antivirale, antibakteriale dhe analgjezike
Ajo është e pasur me vitamina A, B, E dhe magnez, selen, fosfor etj.
Parandalon arteriosklerozën
Ajo ruan shëndetin kardiovaskular
Minimizon kolesterolin e keq dhe lartëson të mirën
Trajton infeksionet e fytit, mishrat e dhëmbëve dhe gjakderdhjen prej tyre.