Rihanna ylli i Barbados, një rrugë merr emrin e këngëtares

Barbados ka vendosur ti vërë emrin e Rihannës, një rruge në vendlindjen e këngëtares. Qeveria kombëtare ka modifikuar emrin e një rruge në Bridgetown nga Westbury New Road në Rihanna Drive.

Pikërisht këtu RiRi është rritur dhe ka jetuar fëmijërinë e saj. Ylli i pop-it ka marrë pjesë në inaugurimin së bashku me familjen e saj.

Bridgetown është kryeqyteti i Barbados, ku këngëtarja ka jetuar fëmijërinë e saj përpara se të merrte famë dhe të transferohej në SHBA, kur ishte 16 vjeç.

Gjatë ceremonisë Rihanna ka mbajtur një diskutim falënderimi ku i ka thënë të gjithë të pranishmëve të ndjekin ëndrrën e tyre, ndërsa kryeministri i Barbados, Freundel Stuart, ka thënë që popstari është një nga personalitetet më ikonike të shekullit të 20-të.

Coordinating! Rihanna matched her shoes and mini clutch to her bold dressMaking it officia! She cut the ribbon to mark the renaming of Westbury Road to Rihanna driveWhat an achievement! Rihanna looked overwhelmed by the plaque  in her nameInked up! Her bold dress of choice allowed the star to show off her array of intricate tattoosFan love! Rihanna was swamped by excited fans as she made her way through the townStanding ovation! The singer got to her feet at one point during the ceremonyCheers! The pop superstar sat front and centre at the event, as it went on into the eveningMaking it official! The star was given an embossed commemoration of the street namingRole model: A smiling Rihanna pictured with excited children at her street naming ceremonyFor posterity! The songstress also shared a snap of the sign itself on Instagram on ThursdayThrilled: The star seemed to be moved by the significance of the moment Talented: The Shut Up And Drive hitmaker joined Prime Minister Freundel Stuart at the two-hour ceremony in her childhood hometown Chatting away: She was seen chatting with a pal as she made the most of the annual concertPicture perfect: Looking typically glamorous in a blue ensemble with glittering gold embellishments, the star was spotted snapping selfies amid dancing the night awayParty! Rihanna was spotted partying up a storm as she attended the Hennessy Artistry Show, held at the Kensington Oval in the island's capital city of Bridgetown on Saturday night