SHOKUESE/ Minorenët në Vlorë përdhunojnë djemtë 6 vjeç në oborrin e shkollës

174

Qyteti
i Vlorës është tronditur nga një ngjarje e rëndë e shënuar pasditen e së
shtunës. Dy djem kanë përdhunuar dy fëmijë, ndërsa i kishin mashtruar gjatë
lojës së përbashkët me ta. Autorët janë njëri 14 vjeç dhe tjetri 11 vjeç,
ndërsa pre e tyre ranë dy djem të moshës 6-vjeçare. Ngjarja ka ndodhur ditën e
shtunë, në lagjen “15 tetori”, në periferi të qytetit të Vlorës, kur dy të
mitur, siç lajmëron Policia, njëri 14 vjeç dhe shoku i tij 11 vjeç, kanë kryer
marrëdhënie homoseksuale me dy fëmijë 6-vjeçarë, raporton ‘Panorama”. Fëmijët
ishin duke luajtur me njëri-tjetrin në ambientet e oborrit të shkollës të kësaj
lagjeje, pasi ishte ditë pushimi.

Pasi kanë luajtur në oborrin e
shkollës ka qenë djali më i madh në moshë, 14¬vjeçari me iniciale F.N., i cili
ka kapur me dhunë dy fëmijët 6-vjeçarë që ndodheshin pranë tyre. Në ndihmë të
tij ka shkuar edhe shoku më i vogël, 11-vjeçari me inicialet V.R. Pasi kanë
ushtruar dhunë fizike ndaj të vegjëlve dhe kanë realizuar përdhunimin e tyre,
dy djemtë më të rritur janë larguar me vrap për në lagjen e tyre. Ndërkohë, dy
fëmijët kanë shkuar në shtëpi duke qarë dhe kanë arritur të tregojnë se çfarë u
ka ngjarë. Të alarmuar prindërit kanë kuptuar se fëmijët ishin bërë pre e
dhunuesve dhe menjëherë kanë kërkuar ndihmën e Policisë së Vlorës. Nga ana e
saj, Policia e Vlorës nuk e ka pasur të vështirë gjetjen e dy shokëve, të
14-vjeçarit dhe 11¬ vjeçarit, dhe më pas i ka shoqëruar në ambientet e
komisariatit të Vlorës. Pasi i ka marrë në pyetje ka bërë arrestimin e
14-vjeçarit F.N, ndërsa për 11-vjeçarin, çështja e tij i është lënë Gjykatës së
Vlorës për të mitur që të vendosë për të. Mësohet se dy djemtë, autorë të
përdhunimit të të miturve, janë banorë të qytetit të Vlorës dhe jetojnë në
lagjen “Partizani”.

Burime pranë Policisë bëjnë me dije
se 14-vjeçari dhe 11-vjeçari shkonin shpesh në lagjen “15 tetori”, aty ku
banonin edhe dy djemtë 6-vjeçarë. Nga të dhënat e deritanishme nuk rezulton që
ata të kenë kryer veprime të ngjashme të tjera me fëmijë të tjerë. Këtë fakt e
konfirmon policia, bazuar në mungesën e denoncimeve të mëparshme. Nga ana e
grupit hetimor po kërkohen informacione për veprimet e dy djemve dhe në lagjen
ku jetojnë, për të parë nëse kanë ngacmuar apo abuzuar dhe aty me djem apo
vajza të mitura. Në njoftimin e saj zyrtar, Policia e Vlorës deklaroi se “Më
datë 03.12.2016 u arrestua në flagrancë shtetasi F.N., vjeç 14, banues në
Vlorë, pasi dyshohet se në lagjen ‘15 Tetori’, në bashkëpunim me shtetasin
V.R., vjeç 11, banues në Vlorë, kanë kryer marrëdhënie homoseksuale me dhunë me
dy shtetas të mitur, 6 vjeç, banues në Vlorë”.