Shkatërrohet banda e trafikut të drogës, arrestohen 7 persona, mes tyre 3 shqiptarë

182

Katër shqiptarë dhe tre italianë kanë rënë në prangat e policisë italiane mëngjesin e ditës së djeshme.

Policia bën me dije se në pranga kanë rënë:

kreu i grupit të drogës Bledar Shtembari, i quajtur Bledi, shqiptar

anëtari i bandës, Armand Çuni, shqiptar

anëtari i bandës, Domenico Pennacchietti, italian

anëtari i bandës, Massimiliano Petrucci, italian

anëtari i bandës, Rudenc Medolli, italian

anëtari i bandës, Giuseppe Trovato, italian

anëtari i bandës, Erjon Collaku, shqiptar, u ndalua në aeroportin e Barcelonës, me një urdhër arresti, ndërsa përpiqej të arratisej.

Akuzt – Të gjithë të arrestuarit janë akuzuar, në mënyra të ndryshme, për mashtrim, zhvatje, lëndim, rrëmbim dhe armë zjarri.

Sipas hetuesve, të dyshuarit, në mënyrë të organizuar, importuan kokainë nga Belgjika dhe më pas, përmes një rrjeti e vendosën atë në tregun e Viterbos, Canepinas dhe Vignanello.

Persona të njohur nga policia – Shqiptarët e arrestuar rezultojnë të gjithë shtetas të parregullt në territorin italian.

“Koka” e bandës, Shefi Bledar Shtembari ishte arrestuar më parë falë operacionit DIY. Megjithatë, shumë prej tyre njihen në botën e Viterbo.

4 të arrestuarit janë konkurrentë të drejtpërdrejtë në tregun e drogës të shoqatës kriminale të tipit mafioz, të kryesuar nga Ismail Rebeshi dhe Giuseppe Trovato.

Përgatitja e drograve – Aktiviteti i fshehjes dhe përgatitja e barnave për marketing ishte veçanërisht e sofistikuar. Në fakt, droga arriti në Viterbo, e prerë, e ndarë në doza dhe u vendos në kavanoza qelqi me oriz brenda për ta ruajtur atë nga lagështia.