Shkatërrohet banda e shqiptarëve në Gjermani për 50 vjedhje, në pranga edhe një grua. Hetimet nisën pas…

228

Policia dhe prokurori publik në Flanders Lindore kanë goditur një bandë hajdutësh të dyshuar për pesëdhjetë vepra në të gjithë vendin.

Rezultatet e hetimit u publikuan këtë të enjte, duke çuar në pranga tetë persona.

Hetimi filloi pasi disa vjedhjesh që zbuluan më 26 janar në Sint-Martens-Latem. Një muaj më vonë, katër të dyshuar u identifikuan dhe u arrestuan në Schaerbeek. Atje u gjetën edhe mallrat e vjedhura përfshirë orë dhe stoli.

Të dyshuarit, tre burra të moshës 29, 30 dhe 32 me kombësi shqiptare dhe një femër 32-vjeçare me kombësi rumune, u arrestuan në 14 shkurt para gjykatësit hetues në Gent.

“Dy anëtarët e tjerë të bandës mund të identifikohen gjatë hetimit, përkatësisht një shqiptar 29-vjeçar dhe një tjetër 40-vjeçar, të dy pa vendbanim të njohur”, thotë prokurori publik.

Policia ishte në gjendje të lidhë të dyshuarit me një numër të madh vjedhjesh dhe përpjekjesh për vjedhje në periudhën midis nëntorit 2018 dhe shkurtit 2019.

Banda ka kryer grabitje të ndryshme dhe dyshohet për rreth 50 vjedhje dhe përpjekje për vjedhje në Destelbergen, Sint -Martens-Latem, Sint-Lievens-Houtem, Bruges, Holsbeek, Haaltert, Keerbergen, Beernem, Wingene, Aalter, Overijse, Oostkamp, ​​Hoeilaart dhe Namur.

Hetimi gjithashtu zbuloi se ata po ofronin mallra të vjedhura për shitje për tregtarët në Antwerp. Një burrë 62-vjeçar me kombësi izraelite nga Antwerp dhe një gjeorgjian 39-vjeçar nga Antwerp u ndaluan dhe u morën në pyetje.

Në total, tetë të dyshuarit duhet t’i përgjigjen gjykatës korrektuese në Ghent më 30 Shtator.