Arrestohet shqiptari, iu sekuestrua 16 kg heroinë në furgonin e nisur nga Durrësi

222

Ditën e sotme në portin e Ankonës është vënë në pranga një shtetas shqiptar, pasi gjatë kontrollit ushtruar në makinën e tij u gjetën 16 kilogramë heroninë.

Droga ishte fshehur në një fund të dyfishtë të krijuar brenda furgonit që po udhëtonte 37-vjeçari shqiptar sapo u nis nga trageti nga Durrësi.

Gjashtëmbëdhjetë kilogramët e heroinës, të ndarë në 14 bukë, ishin fshehur brenda një fundi dyshe metalike të bërë nën sediljen anësore të pasagjerit në furgon.

Heroina u zbulua falë qenit antidrogë, që drejtoi policinë drejt furgonit. Ekzaminimi në skaner dhe inspektimi i financuesve lejoi të zbulojë fundin e dyfishtë dhe drogën brenda.

Policia sekuestroi heroinën bashkë me automjetin dhe në 3,775 euro para të gatshme, që besohet se ishin të ardhura nga veprimtaria e paligjshme.

Shoferi i furgonit, një shqiptar 37-vjeçar, u arrestua dhe u dërgua në burgun e Montacuto.