Spanjë, sulmi në stacionin e policisë ishte”akt terrorist”

211

Policia e Katalonjës po e trajton sulmin e mëngjesit të sotëm në një stacion policor në Barcelonë si një akt terrorist. Një njeri me thikë që u përpoq të hynte në vend thuhej të bërtiste “Allahu Akbar” dhe u qëllua nga oficerët për vdekje me armë.

Policia katalunase tha se sulmuesi u përpoq të hynte në stacionin e policisë Cornella “me qëllim që të sulmonte” oficerët të hënën pak para orës 6:00 me orën lokale.

Njeriu që mbante thikë u rrëzua në vendin e ngjarjes.

Sulmuesi ishte një 29-vjeçar me origjinë algjeriane, raportoi La Vanguardia. Transmetuesi shtetëror RTVE shtoi se ai ishte banor i Cornella me dokumente spanjolle identiteti.

Stacioni policor mbetet i mbyllur dhe nuk është raportuar asnjë viktimë midis oficerëve. Më vonë gjatë ditës, policia e Katalonjës tha se po heton incidentin për të qartësuar “motivimin e sulmit”.