Sfiduese – Trump i kërkon Clinton test droge, para debatit

  44

  Kandidati republikan për presidencën, Donald Trump tha se rivalja
  e tij Hillary Clinton dukej mjaft në formë gjatë debatit të fundit, prandaj ai
  propozoi që të dy kandidatët të bëjnë testet për drogë para debatit të radhës.  Ai gjithashtu sugjeroi se, gara presidenciale kishte nisur të dukej si
  zgjedhje të manipuluara. Komentet e Trumpit duken si një mënyrë për të larguar
  vëmendjen nga publikimi i një videoje, në të cilën ai ofendon femrat, gjë që më
  pas solli një vazhdë akuzash për ngacmime seksuale.

  Gjatë një mitingu në New Hampshire, Trump tha se Clintoni kishte qenë
  gjithë energji në fillim të debatit, por në fund të tij mezi mbërriti deri te
  makina e saj.

  “Ne duhet që të bëjmë një test për drogë”, deklaroi Trump, pa përmendur
  prova që mund të mbështesnin pretendimet e tij.

  Sipas ekspertëve, ndërsa përballet me sulme të ashpra për sjelljen e
  tij, Trumpi ka shtuar sulmet personale ndaj Clintonit. Por jo vetëm kaq, pasi
  ai është përpjekur që të hedhë dyshime edhe mbi ndërshmërinë e zgjedhjeve, duke
  thënë se ato po manipulohen nga media e korruptuar, që publikon gjënjeshtra.

  Vërtetë mund të jetë pas në sondazhe, por Trumpi vazhdon të tërheqë
  mijëra njerëz në mitingjet e tij dhe të mbledhë sasi të konsiderueshme fondesh,
  diçka që sipas ekspertëve i çon një mesazh të qartë Hillary Clintonit se duhet
  të luftojë për Shtëpinë e Bardhë.