Operacioni “Balerina”/ Gjykata lë në burg 7 të akuzuarit për prostitucion

  100
  Gjykata e Shkodrës ka dhënë masën e sigurisë për 7 anëtarët e grupit të arrestuar për prostitucion pak ditë më parë në kuadër të operacionin “Balerina”.
  ARRESTIMI:
  Strukturat e Drejtorisë Vendore të Policisë Shkodër në bashkëpunim me Forcat e Drejtorisë Operacionale dhe Prokurorinë pranë Gjykatës së Shkallës së Parë Shkodër, kanë goditur në orët e fundit Grupin kriminal “Balerina”, të evidentuar në kuadër të operacionit të gjerë policor “Forca e Ligjit”.
  Në këtë kuadër janë arrestuar, 7 shtetas të dyshuar si anëtarë të këtij Grupi kriminal, e konkretisht:
  – Rinard (Frederik) Tota, 50 vjeç, banues në Shkodër, i dënuar disa herë për vepra të ndryshme penale.
  – Kastriot Musa, 41 vjeç, banues në fshatin Barbullush Shkodër.
  -S.M, 32 vjeçe, banuese në qytetin e Shkodrës, e denuar më parë për veprën penale ushtrim prostitucioni.
  – A.M, 33 vjeçe, banuese në Shkodër.
  – A.Ll, 33 vjeçe banuese në Burrel.
  – A.N, 25 vjeçe, banuese në Lezhe.
  – A.M, 33 vjeçe, banuese në Shkodër.
  Si dhe është proceduar në gjendje të lirë shtetasi K.N, banues në qytetin e Shkodrës.
  Ky operacion u finalizua me sukses pas një hetimi disa mujor me aplikimin e metodave speciale të hetimit.
  Shtetasi Rinard Tota dyshohet se ishte organizator i kësaj veprimtarie kriminale ku prej kohësh shfrytëzonte për ushtrim prostitucioni shtetaset e sipërpërmendura, në lokalin e tij “TATA”, në qytetin e Shkodrës.
  Në cilësinë e provave materiale janë sekuestruar:
  • Ambjenti tre katësh në pronësi të shtetasit Rinard (Frederik) Tota, në të cilin realizohej veprimtaria kriminale.
  • Dy automjete tip Benx dhe Land-Rover në pronësi të Rinard (Frederik) Tota.
  • Një armë zjarri pistoletë.
  • Shtatë ora dore dhe një sasi e konsiderueshme bizhuterishë floriri të ndryshme.
  • Një Laptop dhe 8 telefona celularë të markave të ndryshme.
  • Një sasi parash të fituara nga ky aktivitet kriminal në prerje të ndryshme lek, euro, dollarë etj.