Kine, policia sekuestron sasinë më të madhe të kokainës në historinë e vendit

  154
  Kina sekuestroi 1,3 tonë kokainë, e ardhur nga Amerika e Jugut, sasia më e madhe e drogës e kapur ndonjëherë në shkallë kombëtare, njoftuan autoritetet.
  “Policia e metropolit të Shenzhenit ndaloi 10 të dyshuar, pjesa më e madhe me origjinë nga territori kinez i Hong Kongut”, theksoi sot shërbimi i Sigurisë publike i provincës së Guangdongut. Hetimi kishte filluar në korrik 2017.
  Autoritetet theksuan se kjo ishte sasia më e madhe e kokainës e sukuestruar ndonjëherë në vend.
  Droga vinte nga një vend i Amerikës së Jugut dhe u zbarkua në një port të provincës.
  Sipas agjencisë zyrtare të lajmeve Hsinhua, droga e sekuestruar arrinte vlerën e rreth një miliardë juan (130 milionë euro).
  Sipas një raporti qeveritar që daton në vitin 2017, Kina numëron 2,5 milionë përdorues droge.