Elbasani ngec në Ersekë, Vora “thes” me gola Kevitanit

  79
  U luajtën dje ndeshjet e javës së tetë të Kategorisë së Dytë, dhe nga rezultatet interesante që u fiksuan, së pari veçohen 40 golat e shënuar, 17 në Grupin A dhe 23 në Grupin B. Në grupin A, Vora kryesuese e kampionatit ka fituar përsëri, madje me rezultatin e thellë 2-6, një fitore në transfertë që e mban në kreun e këtij grupi. Skuadra e Koplikut, Veleçiku që ndjek Vorën në renditje, dje fitoi pastër 2-0 ndaj Sopotit, ndërsa në këtë grup, përballja mes ekipeve të dyta të Kukësit dhe Partizanit, u mbyll në një barazim pa gola. Ndërsa, në grupin B, veçohet përballja në Ersekë, ku Elbasani që lufton për tu ngjitur një kategori më lart, është ndalur në një barazim 1-1 ndaj Gramozit. Ky barazim i kushton kreun elbasanasve, pasi me pikë të barabarta me Orikumin, zhvendosen në vendin e dytë. Nga ana e tij, Orikumi fitoi ngushtë dhe me shumë gola, 3-2 ndaj Devollit, dhe me rezultatet e djeshme, në Grupin B rreshtohen 6-7 skuadra si pretendente për kreun e renditjes.
  GRUPI A
  Rezultatet-Java e 8-të
  Dje, 15 nëntor 2017 
  Ada-Luzi 2008 1-0
  Kukësi B-Partizani B 0-0 
  Internacionali-Klosi 0-3
  Gramshi-Tirana B 3-0 
  Veleçiku-Sopoti 2-0
  Kevitani-Vora 2-6
  Spartaku Pushim

  RENDITJA 
  Skuadrat Nd P
  1. Vora 8 21
  2. Veleçiku 8 19
  3. Internacionali7 13
  4. Partizani B 7 13
  5. Ada 8 12
  6. Spartaku 7 10 
  7. Klosi 7 10
  8. Tirana B 7 9
  9. Luzi 2008 7 9
  10. Gramshi 7 9
  11. Kukësi B 7 8
  12. Kevitani 8 3
  13. Sopoti 8 2
  Mamurrasi është përjashtuar
  Internacional 0-3 Klosi
  Gramshi 3-0 Tirana B
  Kevitan 2-6 Vora
  KATEGORIA E DYTË
  GRUPI B
  Rezultatet-Java e 8-të
  Dje, 15 nëntor 2017
  Domosdova-Memaliaj 2-0
  Këlcyra-Tepelena 1-0
  Orikumi-Devolli 3-2
  Gramozi-Elbasani 1-1
  Butrinti-Përmeti 4-1
  Skrapari-Maliqi 1-4
  Delvina-Albpetroli 1-2

  RENDITJA
  Skuadrat Nd P
  1. Elbasani 8 18
  2. Orikumi 8 18
  3. Butrinti 8 17
  4. Maliqi 8 17
  5. Albpetroli 8 16
  6. Delvina 8 15
  7. Këlcyra 8 13
  8. Devolli 8 12
  9. Tepelena 8 10
  10. Gramozi 8 8
  11. Domosdova 8 7
  12. Skrapari 8 4
  13. Përmeti 8 3
  14. Memaliaj 8 3