Zvicra hyn në Guinnes për çokollatën më të shtrenjtë

325

Një çokollatë ‘Attimo’ 640 franga për 80 gram

Meqenëse Zvicra është e njohur për çokollatën dhe çmimet e larta dhe tani mund të pretendojë se është zyrtarisht shtëpia për çokollatën më të shtrenjtë në botë. Nëse dëshironi ta shijoni, do t’ju duhet të kurseni, transmeton albinfo.ch.

Pasi ka krijuar orën më të çmuar në botë, Zvicra tani krenohet edhe me çokollatën më të shtrenjtë.

‘Attimo’ po thyen të gjitha rekordet kur bëhet fjalë për koston e çokollatës: ajo kushton 640 franga për 80 gram.

Krijuar nga Alain Mettler në Kriens (LU), ajo është bërë nga çokollata Grand Cru me një përmbajtje 68% kakao, një majë shafrani, një aluzion portokalli dhe një biskotë të freskët.

Bëhet e ditur se kakaoja vjen nga fshati i vogël Chuao, Venezuela, ku është kultivuar për 400 vjet. Fasulet e saj janë nga një korrje shumë e kufizuar. Për fat të mirë, Mettler ka arritur të marrë 10 kg – të mjaftueshme për të bërë 50 bare ekskluzive të çokollatës.

Ai i tha për The Local të Premten se “shumica e të ardhurave” nga çokollata do të ktheheshin te fermerët e kakaos në Venezuela për t’u investuar në një rritje të qëndrueshme të plantacioneve të tyre.

Duke pasur parasysh çmimin e tij të lartë, “Attimo” tani renditet në Librin e Rekordeve Guinness si “çokollatën më të shtrenjtë në botë”.

Mettler tha se ai ishte argëtues duke krijuar këtë çokollatë rekord, duke pranuar se ai “vuri disa paund” ndërsa zhvilloi recetën.

“Ju me të vërtetë duhet ta lini të shkrihet në gojën tuaj dhe më pas do të shijoni aromat natyrale ose grejpfrut, limon, duhan.