Vrau biznesmenin italian, kush është shqiptari i arratisur nga burgu

208

Dy ditë më parë mediat italiane raportuan për një shqiptar të arratisur nga burgu.

Shqiptari kishte marrë leje por nuk ishte kthyer më në qeli.

Ditën e sotme është bërë publik edhe emri i shqiptarit.

Ai është Olsi Shaqlli, 45 vjeç, i cili më vitin 2008 u dënua për vrasjen e Giuseppe Intelletto në Gioia del Colle.

Shaqlli u arratis nga burgu i Campobassos, ndërkohë që po kërkohet në të gjithë territorin italian.

Po sipas medias italiane, Shaqlli vuante dënimin me 11 vjet burgim për akuzën e vrasjes.

Ai fillimisht u arrestua në Shqipëri në vitin 2012 nga Interpoli, pasi kishte 4 vite që ndodhej në arrati.

Shaqlli u konsiderua një nga autorët e dyshuar të vrasjes së sipërmarrësit bujqësor 40-vjeçar Giuseppe Intelletto, i vrarë gjatë një grabitjeje në një dhomë private në Gioia del Colle, ndërsa viktima biznesmen luante letra me miqtë.

Shaqlli ishte identifikuar disa javë pas krimit dhe ishte thirrur nga karabinierët e kompanisë Gioia del Colle, pasi ai me sa duket kishte lënë gjurmë të ADN-së së tij në një gotë, në të cilën kishte pirë ujë. Ato gjurmë të pështymës u krahasuan më pas me ADN-në e pranishme në një këmishë me njolla gjaku. Nga frika e arrestimit, shqiptari me origjinë nga Korça iku menjëherë në Shqipëri, e më pas kaloi kohë në arrati deri në arrestim. Ka dyshime se i arratisuri është ndihmuar nga miq ose bashkëpunëtorë.