Trump merr vendimin drastik për Korenë e Veriut

236
Presidenti i SHBA-ve, Donald Trump ka njoftuar sot se do të vendosë së shpejti “grupin më të madh” të sanksioneve, që janë parë ndonjëherë në histori kundër Koresë së Veriut. Masat e reja do të synojnë bllokimin e 56 anijeve dhe kompanive të transportit detar.
“Sot po njoftoj se po nisim një sërë sanksionesh të reja, më të mëdhat për regjimin e Koresë së Veriut”, tha Trump në disa pjesë të një fjalimi të lëshuar paraprakisht, shkruan shqip.al. Koreja e Veriut tashmë ndodhet nën një grup sanksionesh ndërkombëtare dhe amerikane mbi programin e saj bërthamor dhe testet e raketave.
“Departamenti i thesarit së shpejti do të ndërmarrë veprime të reja për të ndaluar më tej burimet e të ardhurave dhe karburantit që regjimi përdor për të financuar programin e tij bërthamor dhe për të mbështetur ushtrinë e saj duke synuar 56 anije, kompanitë e transportit dhe bizneset tregtare që po ndihmojnë Korenë e Veriut për të shmangur sanksionet”, tha Trump.
Nuk është ende e qartë se ku anijet apo kompanitë në shënjestër janë të bazuara. SHBA ka ndërtuar sanksione kundër regjimit që nga viti 2008 dhe kufizimet e fundit mund të vijnë në krye të sanksioneve të njoftuara në nëntor – të drejtuara në operacionet e transportit të Koresë së Veriut, si dhe kompanitë kineze tregtare me Phenianin.
Kombet e Bashkuara e ‘goditën’ atë deri në dhjetor me një sërë sanksionesh, mbështetur nga të gjithë 15 anëtarët e Këshillit të Sigurimit, që përfshinte masa për të ulur importet e naftës së Koresë së Veriut deri në 90%.
Njoftimi i zotit Trump vjen pasi Koreja e Veriut po kryen atë që po shihet nga fuqitë perëndimore si një ofensivë e hijeshisë në Olimpiadën Dimërore në Korenë e Jugut.
Udhëheqësit amerikanë kanë qenë të etur të theksojnë se Koreja e Veriut paraqet ende një kërcënim bërthamor, pavarësisht lidhjeve të ngrohta me Jugun. Vajza e presidentit, Ivanka, është në Korenë e Jugut për të marrë pjesë në ceremoninë e mbylljes së Lojërave dhe Zëvendëspresidenti Mike Pence ishte atje për hapjen.
Megjithatë, asnjë takim nuk ka ndodhur mes zyrtarëve të lartë të Koresë së Veriut që marrin pjesë, përfshirë Kim Yo-jong, motra e udhëheqësit të Koresë së Veriut, Kim Jong-un me zyrtarët amerikanë.
Koreja e Veriut ka vazhduar të kryejë teste raketore dhe bërthamore pavarësisht sanksioneve kundër tyre. Vitin e kaluar ata kryen testin e parë të një rakete me rreze të gjatë, të aftë për të arritur Uashingtonin, por ende nuk është e qartë nëse Koreja e Veriut ka zotëruar teknologjinë e nevojshme për të miniaturizuar një pajisje bërthamore për një raketë.