Thaçi në Sofje, takon Vuçiç dhe kryeministrin malazez Markoviç

227
Presidenti i Kosovës Hashim Thaçi, në Sofje ka takuar Presidentin e Serbisë, Aleksandër Vuçiç dhe kryeministrintë Malit të Zi, Dushko Markoviqin.
Ky takim u zhvillua në kuadër të takimit të punës së liderëve të Ballkanit Perëndimor dhe krerëve të Bashkimit Evropian, që po mbahet në Sofje të Bullgarisë.
Në foton e siguruar nga KosovaPress, Thaçi, Vuçiç, Markoviç dhe shefi i kabinetit të Thaçit, Bekim Çollaku shihen duke biseduar në një tavolinë.
Në takimin e liderëve të Ballkanit Perëndimor dhe krerëve evropianë do të bisedohet për perspektivën evropiane të rajonit. Ndërkaq, si kusht kryesor për Kosovën dhe Serbinë nga Bashkimi Evropian është vendosur kriteri i normalizimit të marrëdhënieve në mes të dy shteteve.

Ky takim duket ta këtë funksion, meqë gjatë ditës së sotme mediet kanë raportuar në një takim të mundshëm në mes të Thaçit dhe Vuçiç.