Tërmeti 7.6 ballë në Karaibe, cunami kërcënon frikshëm 5 shtete

114
Paralajmërime të shumta për cunami janë dhënë pasi një tërmet me magnitudë 7,6 ballë ka goditur Detin e Karaibeve në veri të Hondurasit.
Tërmeti i fuqishëm, i cili u ndje në të gjithë rajonin nga Meksika në kryeqytetin Honduras Tegucigalpa, goditi rreth 36 km verilindje të Ishullit të Madh Swan sipas Survey Gjeologjik në SHBA.
Qendra paralajmëruese e cunamit të Paqësorit lëshoi vigjilentë të valëve të mundshme deri në një metër mbi nivelin e valës në Honduras, Belize, Kubë, Meksikë dhe Xhamajka.
Pas zbulimit të formimit të valëve, PTWC arriti në përfundimin se, bazuar në të dhënat e vëzhguara nuk ka asnjë kërcënim dhe bien disa nga paralajmërimet e mëparshme.
Agjencia ka parashikuar që koha e parashikuar kur mund të fillojnë luhatjet e nivelit të detit të rrezikshme dhe rrymat e forta të oqeanit është pas orës 1:20 të mëngjesit me orën lokale të Atlantikut.