Tërmet i fuqishëm në Meksikë, sizmiologët: Ishte me magnitudë 6.3

220

Një tërmet i fuqishëm me magnitudë 6.3 i shkalles Rihter goditi në det të hapur shtetin jugor meksikan Chiapas, thonë burime nga Instituti Gjeodezik i SHBA (USGS).

Deri më tani nuk ka asnjë informacion për viktima ose dëme të shkaktuara nga tërmeti, i cili sipas institutit ndodhi në një pikë fokale prej 26 kilometrash dhe kishte një zonë qendrore, rreth 120 kilometra nga zona bregdetare e komunës së Suciat.

Qendra Sizmike Euro-Mesdhetare (EMSC) vlerësoi më herët se tërmeti ishte me madhësi 6.3.