Tajfuni Hagibis shkatërron Japoninë, të paktën 56 të vdekur

158
People look at the house damaged by landslide caused by Typhoon Hagibis in Sagamihara, near Tokyo, Japan, Sunday, Oct. 13, 2019. Rescue efforts for people stranded in flooded areas are in full force after a powerful typhoon dashed heavy rainfall and winds through a widespread area of Japan, including Tokyo.(Kyodo News via AP)

Thellohet bilanci i të vdekurve i shkaktuar nga tajfuni Hagibis, në Japoni, ndërsa vazhdojnë operacionet e shpëtimit në rajonin qëndror-lindor të arkipelagut.

Sipas të dhënave të fundit të televizionit publik Nhk, numri i viktimave ka arritur në 56, kur mund t’i shtohen së shpejti edhe 15 të humbur.

Të plagosur deri tani numërohen 200. Mijëra shtëpi kanë mbetur në errësirë, shumë banesa janë përmbytur dhe uji mbuluar edhe katet e para të pallateve. Tajfuni Hagibis është cilësuar si më shkatërruesi i 60 viteve të fundit.

Ministri i infrastrukturës ka thënë që të paktën 10 bordurat e 9 lumenjve janë shembur në mëngjesit e të dielës pas shirave të furishëm të shkaktuar nga tajfuni Hagibis.

Në mbrëmjen e të shtunës, në Tokio, lumi Tama- që kalon në Setagaya, kishte shkatërruar argjinaturat, duke përmbytur lagjet rezidenciale së bashku me disa rrugë.

Situatë e njëjtë është edhe në qytetin e Nagano dhe Ueda, në veri-perëndim të kryeqytetit, ku lumi Chikuma ka shkatërruar bordurat mbrojtëse duke përmbytur katet e para të banesave dhe duke detyruar banorët të strehohen në çatitë e shtëpive.

Autoritet thonë se shumica e banorëve kanë gjetur vdekjen pas shembjes së bordurave, që ka ndodhur në orët e vona të natës, duke i gjetur banorët të papërgatitur dhe në gjumë.

epa07916725 An aerial picture shows floods in Nagano, Nagano prefecture, Japan, 13 October 2019. According to latest media reports, at least nine people have died and more than 10 are missing after powerful typhoon Hagibis hit Japan provoking landslides and rivers overflowing across the country. EPA/JIJI PRESS JAPAN OUT EDITORIAL USE ONLY/ NO ARCHIVES
Houses are submerged after Typhoon Hagibis hit the area in Ashikaga, north of Tokyo, Japan, Sunday, Oct. 13, 2019. Rescue efforts for people stranded in flooded areas are in full force after a powerful typhoon dashed heavy rainfall and winds through a widespread area of Japan, including Tokyo.(Takuya Inaba/Kyodo News via AP)
Residents on a rubber boat are rescued as they were stranded by Typhoon Hagibis, in Iwaki, Fukushima prefecture, northern Japan, Sunday, Oct. 13, 2019. Rescue efforts for people stranded in flooded areas are in full force after a powerful typhoon dashed heavy rainfall and winds through a widespread area of Japan, including Tokyo.(Kyodo News via AP)