Sulmohen cisternat në Gjirin e Omanit, shpëtohen 44 anëtarët e ekuipazhit

199

Dhjetra anëtarë të ekuipazhit janë shpëtuar pas braktisjes së dy tankëve të naftës të goditur në Gjirin e Omanit.

Irani tha se kishte shpëtuar 21 anëtarët e ekuipazhit në bordin e Guximit Kokuka dhe 23 të tjerë në Frontin Altair, megjithëse Shtetet e Bashkuara thanë se Marina e saj kishte shpëtuar disa.

Shkaku i shpërthimeve në një nga rrugët më të ngarkuara të naftës në botë është i paqartë dhe të dy anijet janë ende në det.

Marina ushtarake amerikane tha se po jep ndihmë, pas një sulmi ndaj dy anijeve cisternë në Gjirin e Omanit.

Flota e pestë amerikane me bazë në Bahrein tha se kishte marrë thirrje emergjente për ndihmë nga të dyja cisternat, rreth një orë njëra nga tjetra.

Gjiri i Omanit është pranë Hormuzit, ngushticës strategjike që shërben si një rrugë strategjike për transportin e naftës bruto.

Një zyrtar iranian i tha “BBC”-së: “Irani nuk ka lidhje me incidentin. Dikush po përpiqet të destabilizojë marrëdhëniet midis Iranit dhe bashkësisë ndërkombëtare”.

Çmimet e naftës u rritën më shumë se 4.5% pas një uljeje prej afro pesë muajsh pas incidentit të së enjtes.

Ky incident vjen një muaj pasi katër depozita të naftës u sulmuan nga Emiratet e Bashkuara Arabe.

Asnjë grup ose vend nuk ka marrë përgjegjësinë për atë incident, i cili nuk ka shkaktuar viktima.

Shtetet e Bashkuara akuzuan Iranin se kishte përdorur minat për të sulmuar katër cisternat e naftës pranë brigjeve të Emirateve të Bashkuara Arabe, por Irani e ka mohuar këtë.