Sulmi në Westminster, autori pjesë e një komploti për të hedhur në erë një bazë ushtarake

114
Islamisti që kreu sulmin terrorist në Westminster ka qene hetuar si pjesë e një komploti për të hedhur në erë një bazë të ushtrisë duke përdorur një makinë bombë.

Adrian Ajao 52 vjeç i cili vrau katër persona mes të cilëve edhe një oficer policia në sulmin e të mërkurës, është hetuar 6 vjet më parë mbi lidhjet e tij të dyshimta me 4 terroristë të frymëzuar nga Al Kaeda.

Bëhet fjalë për Zahid Iqbal, Mohammed Ahmed Sharfaraz, Syed Hussain dhe Umar Arshad të cilët u burgosën në total me 44 vjet burg në vitin 2013, pas pranimit për nisjen e një sulmi me bombë në ushatarake në Luton.