SHBA, një i vdekur në Florida nga Uragani ‘Michael’

105
epa07081739 A surfer sits in the water and watches the waves crash from the approach of Hurricane Michael in Panama City, Florida, USA, on 09 October 2018. Hurricane Michael has strengthened to a Category 3 hurricane and is expected to make landfall on 10 October. EPA/DAN ANDERSON

Të paktën një i vdekur dhe 380.000 persona pa energji elektrike, është bilanci paraprak i shkaktuar nga kalimi i Uraganit Michael në Florida.

Pavarësisht uraganit, Donald Trumpo mbrohet nga kritikat për takimin e tij në Pennsylvania.

‘Nëse do e kishim anuluar do kishim zhgënjyer mijëra njerëz’, pranon Trump, që në të kaluarën kishte kritikuar në 2012 Barack Obamës për një takim elektoral gjatë uraganit Sandy.

Uragani Michael ka prekur tokën në Florida në Panhandle, pranë Panama City.

Stuhia ka arritur pothuajse kategorinë 5, niveli më i fuqishëm, me erëra me shpejtësi më shumë se 249 km/orë.