Seuli dhe Uashingtoni stimulojnë sulm me raketa kundër Phenianit

187
Seuli dhe Uashingtoni iu përgjigjën sot testit historik koreanoverior të një rakete ndërkontinentale (ICBM) duke stimuluar një sulm me shuma raketa në drejtim të regjimit të Phenianit.
Realizimi i një rakete koreanoveriore është një sukses madhor për regjimin e Phenianit, ku objektivi është që të arrijë të kërcënojë tokën kontinentale amerikane me armën bërthamore.

Sipas shumë ekspertësh raketa Hwasong-14 e testuar të martën nga regjimi koreanoveriore mund të arrijë Alaskën.

Kjo arritjë e Koresë së Veriut, që konsiston në një sfidë gjeopolitike për Shtëpinë e Bardhë, sjell një rivlerësim të kërcënimit që përbën një prej regjimeve më të izoluar në botë.