Referendumi në Turqi, 2 të vrarë dhe 1 i plagosur në një qendër votimi

115
Dy persona janë vrarë dhe një tjetër ka mbetur i plagosur pas një përleshje në një shkollë në krahinën juglinodre të Diabakir në Turqi, e cila po shërbente si qendër votimi për referendumin.

Ende nuk dihen arsyet e kësaj ngjarje të rëndë e cila vjen në ditën kur populli turk po voton për referendumin i cili ka për qëllim të forcojë kompetencat e Presidentit Erdogan.

Zona ku ndodhi ngjarja është dominuar nga qytetarë turk të cilët kanë paralajmëruar votën e tyre kundër në këtë referendum.

Edhe përpara votimit situata nuk ka qenë e qetë teksa kundërshtarët e Erdon e kanë kundërshtuar nismën e tij për fuqizmin e kompetencave.