Përsëriti zgjedhjet, humbet sërish partia e Erdoganit: E përgëzoj kundërshtarin për fitoren

181

Ish-kryeministri i Turqisë, dhe kandidati i partisë së Erdogan për Stambollin, ka uruar sot kundërshtarin e tij Ekrem Imamoglu për fitoren në zgjedhjet e përsëitura për Stambollin, transmeton Express.

Binali Yildrim tha sot në mbrëmje se kundërshtari Imamoglu do të fitojë zgjedhjet.

“Unë e përgëzoj dhe i uroj sukses”, tha Yildrim.

Me më shumë se 90% të votave të numëruara, Imamoglu ka epërsi me 715 mijë vota.

Imamoglu kishte fituar me rezultat të ngushtë në garën e 31 marsit. Por zgjedhjet ishin anuluar nga Komisioni Zgjedhor i Turqisë pas ankesës nga partia AKP e Rexhep Taip Erdogan për parregullësi.