Ndahet nga jeta kongresmeni amerikan

237

John Dingell, kongresmeni më jetëgjatë në shërbim në historinë amerikane, ka vdekur në moshën 92 vjeçare.

“Ai ishte një luan i Kongresit të Shteteve të Bashkuara dhe një djalë i dashur, baba, burrë, gjysh dhe mik”, tha zyra për shtyp e gruas së tij, Debbie Dingell.

Demokrati i Miçiganit ishte një forcë lëvizëse pas shumë ligjeve kyçe liberale, veçanërisht programet shëndetësore.

Ai u zgjodh për herë të parë në vitin 1955, duke shërbyer në Dhomën e Përfaqësuesve për 59 vitet e ardhshme. Ai u tërhoq në vitin 2015.

Z. Dingell vdiq në mënyrë paqësore të enjten në shtëpinë e tij në Dearborn, Michigan.