Masakra në Berlin/ Flet për herë të parë Angela Merkel: Jam e tronditur dhe e trishtuar, ne ishim paralajmëruar

107

 Kancelarja gjermane Angela Merkel deklaroi se është e tronditur dhe e trishtuar nga sulmi në tregun e Krishtlindjeve duke e quajtur atë një ngjarje të tmerrshme. Merkel deklaroi se sipas të dhënave, “kemi të bëjmë me një sulm terrorist”, duke shtuar se “ne do ta gjejmë forcën për të vazhduar jetën tonë ashtu siç e dëshirojmë, në liri dhe ne një shoqëri të hapur”.

“Miliona njerëz po pyesin veten, si është e mundur që gjatë një shëtitjeje në një treg Krishtlindjesh, një vrasës t’i marrë jetën kaq shumë njerëzve?”

Kancelarja Merkel deklaroi se populli gjerman nuk dëshiron të jetojë me frikën e të keqes, duke nënvizuar se do të vizitojë skenën e krimit gjatë ditës.

Sipas Merkel, autori i krimit ishte një refugjat që kishte kërkuar azil në Gjermani, dhe se për ngjarjen kishte patur paralajmërime nga shërbimet sekrete.