British survey ship HMS Enterprise makes its way on August 4, 2014 into the Grand Harbour, in Valletta after evacuating from Libya 110 Britons, including 30 children, 12 infants, four pregnant women and one elderly and sick person, as worsening security there is forcing thousands to flee. Britain is also planning to temporarily suspend its embassy operations in the troubled north African country, the Foreign Office said. Sunday's operation resembles one conducted in 2011 during the bloody uprising that ousted the dictator Moamer Kadhafi, when a Royal Navy ship evacuated foreigners. AFP PHOTO / MATTHEW MIRABELLI (Photo credit should read Matthew Mirabelli/AFP/Getty Images)

Marina mbretërore e Britanisë shpëtoi autorin e sulmit me bombë në Manchester nga lufta civile që shpërtheu në Libi në vitin 2014, raporton së fundmi Daily Mail.

Por 3 vite më vonë, duket se Salman Abedi nuk ia shpërbleu si duhet vendit duke hedhur veten në erë gjatë një koncerti të këngëtares së njohur Ariana Grande në Manchester Arena, duke shkaktuar 22 të vdekur, mes tyre 7 fëmijë.

Salman Adebi ishte 19 vjeç kur hipi në anijen e marinës në Tripoli në gusht 2014 me vëllanë e tij të ri, Hashem, së bashku me 100 qytetarë të tjerë britanikë.

Emri i Abedit ishte në një listë të qytetarëve që iu dorëzuan ekuipazhit përgjegjës për evakuimin. Anija i mori ato në Maltë, për tu dërguar më pas në Britaninë e Madhe. Një zëdhënës i qeverisë tha se gjatë përkeqësimit të situatës në Libi, në 2014, zyrtarët e Forcës kufitare ndihmuan në evakuimin e shtetasve britanikë dhe vartësve të tyre.

Një burim i qeverisë tha për Daily Mail: Ishte një veprim mizor, tradhëti abosulite  nga një njeri që e shpëtuam nga lufta në Libi. Përgjegjësinë për shpërthimin e mori Shteti Islamik