Marrëveshja bërthamore iraniane, “Trump njofton tërheqjen”. Dhe Izraeli parashikon luftë

139
Trump njofton sot vendimin për marrëveshjen e programit bërthamor të Iranit. Në orën 14, për amerikanët, ora 20, me të tonën. Të gjithë, duke përfshirë New York Times dhe burimet diplomatike evropiane, marrin për të qënë që ai do të tërhiqet nga marrëveshja. Dhe tregjet janë gjithashtu në të njëjtën gjatësi vale, duke pasur parasysh se çmimi i naftës ka prekur 70 dollarë për fuçi. Për të parë, megjithatë mbetet, nëse presidenti do të hapë një hapësirë të negocimit, pas skemës me 4 shtylla të propozuar nga Macron dy javë më parë, gjatë vizitës në Shtetet e Bashkuara. Afati formal mbetet 12 Maji, kështu që në teori ka disa ditë për të shmangur të paktën këputjen traumatike.
Në tre javët e fundit Franca, Britania e Madhe dhe Gjermania kanë shtyrë Uashingtonin, madje edhe me vizita të nivelit të lartë, të tilla si ato të Presidentit francez Emmanuel Macron, Kancelares gjermane Angela Merkel dhe së fundmi Ministrit të Jashtëm britanik Boris Johnson për të bindur Trump se duke lënë marrëveshjen do të ishte një gabim. Trump është gati të shpallë ri-vendosjen e disa sanksioneve për të goditur Teheranin, sanksionet që ishin ngrirë me marrëveshjen historike mbi programin bërthamor të vitit 2015. Washington Post shkruan duke shpjeguar, se si presidenti amerikan nuk do të ripërtërijë marrëveshjen që skadon më 12 maj, duke hapur rrugën për sanksione bankave të vendeve që nuk do të ulin importet e naftës iraniane.
Pas kësaj lëvizje fshihet mbrapa, “çifti” i ri, i fortë i administratës së re: Sekretari i Shtetit Mike Pompeo dhe Këshilltar i sigurisë, John Bolton. Në veçanti për Boltonin, Irani është origjina e të gjitha problemeve të SHBA. Ish-ambasadori ka mbajtur deri pak javë më parë kontaktet me disidentët iranianë të MEK, një organizatë kontroverse, të cilën Departamenti i Shtetit e kishte vënë në listën e terroristëve deri në vitin 2012. Ideja e Bolton është e thjeshtë: regjimi Teherani nuk do të ndryshojë qëndrimin e tij, atëherë SHBA-ja duhet të bëjë gjithshka të mundshme për të ndryshuar regjimin në Teheran.
Pastaj është bregu i jashtëm i Kryeministrit Netanyahu. Më 14 maj, është planifikuar të hapet ambasada Amerikane në Jeruzalem. Trump nuk do të shkojë atje. Por delegacioni është i standardit të lartë, përveçse nga Ivanka dhe Jared(vajza dhe dhëndri i Trump). Ajo do të udhëhiqet nga Ministri i Ekonomisë Steven Mnuchin, një figurë gjithnjë e më e rëndësishme në politikën e jashtme (Rusi-Kinë dhe tani Lindjen e Mesme).